Çikolata mı dediniz?

IMG_3364   “Çikolata’cı” olduğumu söyleyemem. Ne profesyoneller gibi yapmayı bilirim, ne de ölürüm biterim. Yani tabii, arada kahve yanına falan tamam ama, öyle “aşerme” durumum hiç olmadı.  Bizim evdeki “ÇİKOLATACI” başka. İçinde çikolata yoksa tatlı yemeyen birisi. İnternette bu tarifi bulunca yapalım diye ısrar etti. Kıyamadım! 🙂

Son derece basit, bir o kadar gayri estetik, ama lezzetli. İçine koyduğunuz çikolata kadar lezzetli tabii. Basit, ucuz bir kuvertür ile yapacağınız ile, pahallı, kaliteli bir çikolata ile yapacağınız arasında dünyalar kadar fark var. Bunu kabul ederek başlayalım işe. Ne demiştik, alabileceğiniz en kaliteli (her zaman en pahallı demek değilse de, aralarında ciddi bir ilişki var. Kabul) malzeme ile başlıyoruz.

Ben, yerli çilek ile başladım. Gönül osmanlı çileği ister, ama bulan müzeye koyacak, yok yok yok. Neyse yerli, minik çilekler olur. Kokulu olursa süper olur !

Sonra 3 paket %70 bitter çikolata. O kadar! Çikolataları yapmak için silikon kaplarınız varsa ne ala, yoksa benim gibi buz kalıbı da kullanabilirsiniz.

IMG_2787Önce çileklerimizi yıkıyoruz. Bu aşamada, büyükler “Bunlar zaten kalıba sığmaz” diyerek, biraz örselenenler “kaliteli malzeme” diyerek, çok kırmızı olanlar da “Bakıyım kokulu mu?” derken  ortadan yok oluyor. Koruyabildiğiniz küçük çileklerin iyice kuruması lazım. Bu da zor bir süreç açıkçası. Hele de kokulu çilek bulacak kadar şanslıysanız.

Yeterince kurutmazsanız, çikolata üzerine yapışmadığı için sonrasında kalıptan çıkarırken kenardan köşeden pırtlayabiliyor. 

Sonra erittiğiniz bitter çikolataları (ben mikrodalgada eritiyorum. Kısa aralıklarla, arada karıştırarak yapıyorum. Mikrodalganız yoksa veya sağlıksız diye kullanmak istemiyorsanız, benmari usulü eritebilirsiniz) Buzkalıbına yerleştirdiğiniz çileklerin üzerine döküyoruz.

Ilınmasını bekleyin, sonra buzdolabına. IMG_2795

Bu mudur?

BUDUR!

Benim yaptıklarım, misafirlik olmasa bile (buz kalıbında ancak bu kadar olur, kocaman parçalar, pek sunumluk olmadılar), evdeki afacanlara güzel bir süpriz, çikolata krizine birebir. Çocuklarla beraber yapmak için ise güzel bir tarif.

Eğer çikolata kalıplarınız varsa, o zaman daha şık parçalar hazırlayabilirsiniz.  Çikolata kalıpları için Eminönü’nde pek çok alternatif bulabilirsiniz. Kareler, küreler, piramitler. Artık bu işe ne kadar para ayırmak istediğinize bağlı. Tabii bir de yer. Mutfak dolapları senede 2 kullanılan malzemelerle dolu.

Çilekler tamam, şimdi sırada vişneli var. Ama onlar biraz alkollü olacak sanki. Hadi bakalım, deneyelim, görelim, tadalım, paylaşalım!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*