Hakkında

pelin1Hoşgeldiniz !
Beni tanıyanlar bilir, gerçek hayatta pek maceracı değilimdir, hatta garantici sayılırım. Ama iş mutfağa gelince, heyecana bayılırım. Üşenmem, çekinmem, yeni tarifler arar, bulur, yaparım. Evime ilk defa geleceklere bile daha önce görmediğim, yemediğim tarifleri denerim.  Okuduğum veya duyduğum zaman aklıma yatsın yeter. Ya da kırk yıllık tarifleri biraz değiştirir, üzerinde oynar farklı yapmaya çalışırım. Sonuç? Bazen muhteşem, bazen “hmmmm hiç fena değil”, bazen “Pelin nereden bulursun bu tarifleri?” bazen de valide hanım’dan moralimi bozmamak için dudak ucuyla bir “değişik olmuş”. 😀

yemek defteri

Sayfamda, iki de farklı bölüm var:

İncinin Defterinde annemin ve “Büyüklerimin” tariflerini paylaşacağım. Valide hanım, bu kızı gibi maceraperest değil. . Hala aile arasında makina ile yapıldığına dair söylentilerin olduğu, 40 yıllık un kurabiyesini yapar, kek tarifini değiştirmez. Defterindeki bütün ama bütün tarifleri mutlaka yemiştir, beğenmiştir ki defterine eklemiştir. Öyle kulaktan duyduğu, gazetede, dergide hele hele ecnebi sayfalarda okuduğu ne idüğü belirsiz tariflere hiç yüz vermez.

Çevremde inanılmaz yetenekli, becerikli, hamarat “Büyüklerim” var. Kan bağı olan veya olmayan, pek çok teyze, hala, yenge, kuzen, abla bu grupta var.

Şimdi sıra bende, ben bu defterleri iyice inceleyip, tekrar tekrar süzgeçten geçirip, hatıra değeri olan, beğenilen tarfileri pişireceğim, fotoğraflayıp paylaşacağım.

Misafir mi dediniz kısmında ise, “misafir geliyor” paniğinizi sakinleştirmeye çalışacağım.

Bazen misafir çağırmak eziyet gibi gelir. Nereden başlayacağınızı bilemezsiniz, ne pişirsem, nasıl yapsam diye dertlenirsiniz. Bırakın size yardımcı olayım 🙂

  • Bu deli kadın, denemek için enteresan bir tarif buldu diye misafir çağırır, parti verir.
  • Bu deli kadın, misafir geleceği zaman haftalar öncesinden yeni tarifler için defterleri, interneti talan eder.
  • Bu deli kadın, bir gün izin alıp, keyif keyif misafire hazırlanır. Yavaş yavaş, sakin sakin.

Şimdi, arkanıza yaslanın, kendinizi benim emin ellerime bırakın. Arayın beni, yazın, konuşalım, planlayalım, menüyü beraber oluşturalım, misafirinizi beraber ağırlıyalım. Seçenekler çok, seçmek zor.

Unutmayın, paylaştıkça artar herşey!

Sevgiyle, heyecanla, mutlulukla.

Haydi mutfağa!

İletişim için:

pelinulger@gmail.com

 

Mutfak Sesleri, aslında bir(rakamla 1)  hikaye olarak başladı. Sevdiğim bir arkadaşıma yaratıcı bir hediye olarak, damla çikolatalı kurabiye verecekken, hediye paketi büyüdü, içine tarifi hikaye olarak yazarak ekledim; derken hikayeler birikti, birbirine bağlansa dedik, dediler. Dallandı, budaklandı ve kocaman bir “yemek romanı” oldu.

Roman olunca, arkadaşlar “ama görmeden olmaz ki, neye benziyor bilemiyoruz, fotoğraf yok” diye şikayete başladılar. E sosyal medya almış başını gitmiş, dedim ki, bir sayfa açayım. Bu,  www.facebook.com/mutfaksesleri/  ni doğurdu.

Gel zaman git zaman, bir yerden sonra facebook sayfasının “yetenekleri” yetmez oldu, Şimdi sıra buraya geldi… Bu bir yemek Blog’u olarak başlıyor. Nereye, nerelere gideceğini hep beraber göreceğiz.  İnteraktif olması için elimden geleni yapacağım. Lütfen siz de çekinmeden, üşenmeden 🙂 görüş, öneri ve fikirlerinizi yazın.

 

 

 

 

 


Welcome to my blog !

Mutfak Sesleri (Sounds from my kitchen), started as a single story. Actually, the story was part of a birthday gift, (chocolate chip cookie recipe and ingredients), then other stories added up, and at the end this was a novel, NOT A COOKBOOK, but novel.

The readers asked for pictures, more details, and here comes the facebook page, then now, a blog. This evolves. 😀

Besides the “All in one” general recipe part, I also have two major parts in my Blog:  Mum’s cookbook and Something special for special ones.

yemek defteri

Mum’s cookbook, or recipe folder, is a collection from my Mum. She is very conformist about kitchen. She refuses to try something new, practices her old favorites, and collects recipes only if she individually eat.  If she is offered something really new, and she doesn’t like it, her comment would be a vague “That’s interesting”. Then you would know that she didn’t like it, and this recipe will never be part of her collection. 

Now it is my turn. Besides my adventurous recipe experiments, I will follow her recipes as well. This will be like a family archive for all of us.

Something special for someone special  is actually when you have guests. I know very well that having “formal” guests for dinner or lunch can sometimes be frustrating. Especially if you are not experienced in kitchen, or have little time. So I will try to ease your panic. I will share whole menus, presentation tricks, planners, recipes you can offer to your guests.

I would love to hear from you as well. Please drop your comments and questions, I will reply them.

Everything multiplies by SHARING!

PS: I will do my best for translating recipes to english, but in case you need translation asap, let me know. I will prioritize.

Pelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*