Merengli kıtır tart 12 dilim, her dilim için 169+210 kal

Çay sofranızda, veya sabah kahvesi için, tek tek veya kocaman yapabileceğiniz bir tart. Üzerinin merengli dolgusu, sunum sırasında kıtır kıtır olan üstü ama altından çıkan mayhoş vişneleri.

Açıkçası bu tartı biraz “yanlışlıkla” keşfettiğimi itiraf etmem lazım. Farklı bir karışım denerken, bir malzemeyi unutunca, bu oldu. İyi ki de olmuş, çok hoş, çok lezzetli yeni bir tart çıktı ortaya!

bademli tart

Öncelikle kıtır, muhteşem tart tabanımızı hazırlayalım. Onun için, bu linkteki tarifi birebir uygulayacağız.

Tart hamurumuzun üzerine yumuşak kırmızı meyvalardan bir “ezme” yapmamız lazım. Bunun için elinizin altında olan vişne veya frambuaz kullanabiliriz, biraz fantazi yapmak istiyorsanız, frenk üzümü, frambuaz, yaban mersini karıştırabilirsiniz. İşin püf noktası, meyvaları hafifçe ezerek ve gerekiyorsa azıcık şeker ekleyerek bir ezme yapmak.

IMG_4572Ben genelge vişne kullanıyorum. Tazesi yoksa, donmuşunu, henüz donukken iri parçalara kesip, her cup vişne için bir çorba kaşığı toz şeker ile suyu çıkıp yumuşayana kadar pişiriyorum.

Ezmemiz hazır olduğu zaman ılındırıp, soğumuş tart hamurumuzun üzerine yayıyorım.

Şimdi iş, merengli dolgumuzu hazırlamaya geldi:

  • 200 gr beyaz badem
  • 150 gr tozşeker
  • 50 gr. un
  • 2 yumurta (akı sarısı ayrılmış)

Önce bademlerimizi 50 gr kadar tozşeker ile blenderda un haline getiriyoruz. Eğer şeker kullanmazsak, bademlerin yağlarının çıkma riski var.

Un gibi olan bademlerimize yumurta sarılarını ve unu ekliyoruz. Sadece 2 yumurta sarısı, bademleri hamur yapamayacak tabii. Sabır..

Temiz bir karıştırma kabında (kesinlikle yağsız, çiziksiz, cam veya metal olmalı) yumurta aklarını bir tutam tuz ile köpürtüyoruz. Artık sarı görülmediği zaman, kalan 100 gr toz şekeri ekleyerek sertçene bir karışım elde ediyoruz. Buna bademleri yavaşça ekleyip spatula ile güzelce karıştırıyoruz.

bademli tart

Bu sert merengimizi kırmızı meyvelerin üzerine dikkatle seriyoruz. Bu aşamada, kaşığınızı veya spatulanızı meyvalara değdirirseniz, merengi biraz boyayacaktır. Yaratıcılığınızı kullanmak size kalmış. İsterseniz, merengin üzerinde ebruli desenler yaratabilirsiniz. Açıkçası ben sadece file badem ile süslemeyi tercih ediyorum.

merengli tart

Alternatifi olan Bademli Tart kadar kalorili değil, ama yarışacak kadar (hatta kardeşime göre onu yenecek kadar) lezzetli.

mereng tart

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.