Kalori sayalım mı?

Sadece bahar aylarında değil, her zaman sağlıklı kalmak için. 🙂 Söyleyene bakın! Blog içinde baktığınız zaman bu kadar tatlı yapmışken biraz ayıp oluyor farkındayım. İşte bu “kötü” alışkanlığımdan dolayı, biraz da kendimi terbiye etmek için bu sayfayı oluşturdum. Maksat, hazırladığım yemekleri, tarifleri, öğünlerine ve kalorilerine göre sıralamak.

Kalorisi ne kadar?

Kalori hesaplamaları için uluslararası kabul görmüş siteler, uygulamalar kullanıyorum. Tarif içinden kaç “porsiyon” çıktığına göre tabii ki çok değişir. Ben 1 posiyon yaparım, siz minik minik 4 porsiyon çıkarırsınız veya tam tersi. Onun için mutlaka kaç porsiyon çıktığını ve porsiyon başına olan kalorisini belirtiyorum. Her yemeğin linkini de koyuyorum ki ulaşmanız kolay olsun. Günlük öğünlerinizi burada planlayabilirsiniz.

Diyetisyen değilim, ama yıllarca bu konuda “uğraşmış” birisi olarak, kalorilerinizi sabah almak, akşama bırakmaktan iyidir diyebilirim. Dolayısıyla kek-muffin bile tercih edecekseniz kahvaltıda yiyin derim. 🙂 Tabii bir de kalorilerin kalitesi önemli. Şekerden kalori almak yerine proteinden almak daha iyidir.

Kahvaltıyulaf uyutması

Öğlen / Akşam pırasa çorbası

 

 

Salatalarda kalori belirtmek çok zor. Bir porsiyon ne kadardır, kaç porsiyon çıkar? Ama kesin olan birşey varsa, salata hafiftir, sağlıklıdır.balıklı salata

 

 

Hala ille de tatlı birşeyler diyorsanız…

Bu listeyi ille de tatlı kriziniz tuttuğu zaman kullanmanız için yaptım. Aman dikkat, verilen kaloriler sadece 1 porsiyon / 1 adet için, kaptırıp devamını getirmeyin. Tatlı, şeker en büyük alışkanlık. Ne kadar uzak durursak o kadar iyi. Ama heyhat….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.