Hakkında

pelin1Hoşgeldiniz !
Beni tanıyanlar bilir, gerçek hayatta pek maceracı değilimdir, hatta garantici sayılırım. Ama iş mutfağa gelince, heyecana bayılırım. Üşenmem, çekinmem, yeni tarifler arar, bulur, yaparım. Evime ilk defa geleceklere bile daha önce görmediğim, yemediğim tarifleri denerim.  Okuduğum veya duyduğum zaman aklıma yatsın yeter. Ya da kırk yıllık tarifleri biraz değiştirir, üzerinde oynar farklı yapmaya çalışırım. Sonuç? Bazen muhteşem, bazen “hmmmm hiç fena değil”, bazen “Pelin nereden bulursun bu tarifleri?” bazen de valide hanım’dan moralimi bozmamak için dudak ucuyla bir “değişik olmuş”. 😀

yemek defteri

Sayfamda, genel yemek kategorilerinin (Hafif seçenekler, Aperatifler, ana yemekler, tatlılar gibi) yanında, farklı bölümler de var:

Nostaljik Tarifler;

Annemin ve “Büyüklerimin” tariflerini paylaşacağım. Valide hanım, bu kızı gibi maceraperest değil. . Hala aile arasında makina ile yapıldığına dair söylentilerin olduğu, 40 yıllık un kurabiyesini yapar, kek tarifini değiştirmez. Defterindeki bütün ama bütün tarifleri mutlaka yemiştir, beğenmiştir ki defterine eklemiştir. Öyle kulaktan duyduğu, gazetede, dergide hele hele ecnebi sayfalarda okuduğu ne idüğü belirsiz tariflere hiç yüz vermez.

Çevremde inanılmaz yetenekli, becerikli, hamarat “Büyüklerim” var. Kan bağı olan veya olmayan, pek çok teyze, hala, yenge, kuzen, abla bu grupta var.

Şimdi sıra bende, ben bu defterleri iyice inceleyip, tekrar tekrar süzgeçten geçirip, hatıra değeri olan, beğenilen tarfileri pişireceğim, fotoğraflayıp paylaşacağım.

Kalori Sayalım mı? 

Bu sayfada ise, tariflerin kalori değerlerini paylaşacağım. Böylece, pişirmeden, yemeden önce sürpriz olmasın. Günlük diyetinizi bozmadan, kalori alımınızı altüst etmeden hesaplayabilirsiniz.

Bazen misafir çağırmak eziyet gibi gelir. Nereden başlayacağınızı bilemezsiniz, ne pişirsem, nasıl yapsam diye dertlenirsiniz. Bırakın size yardımcı olayım 🙂

  • Bu deli kadın, denemek için enteresan bir tarif buldu diye misafir çağırır, parti verir.
  • Bu deli kadın, misafir geleceği zaman haftalar öncesinden yeni tarifler için defterleri, interneti talan eder.
  • Bu deli kadın, bir gün izin alıp, keyif keyif misafire hazırlanır. Yavaş yavaş, sakin sakin.

Şimdi, arkanıza yaslanın, kendinizi benim emin ellerime bırakın. Arayın beni, yazın, konuşalım, planlayalım, menüyü beraber oluşturalım, misafirinizi beraber ağırlıyalım. Seçenekler çok, seçmek zor.

Unutmayın, paylaştıkça artar herşey!

Sevgiyle, heyecanla, mutlulukla.

Haydi mutfağa!

İletişim için:

pelinulger@gmail.com

 

Mutfak Sesleri, aslında bir(rakamla 1)  hikaye olarak başladı. Sevdiğim bir arkadaşıma yaratıcı bir hediye olarak, damla çikolatalı kurabiye verecekken, hediye paketi büyüdü, içine tarifi hikaye olarak yazarak ekledim; derken hikayeler birikti, birbirine bağlansa dedik, dediler. Dallandı, budaklandı ve kocaman bir “yemek romanı” oldu.

Roman olunca, arkadaşlar “ama görmeden olmaz ki, neye benziyor bilemiyoruz, fotoğraf yok” diye şikayete başladılar. E sosyal medya almış başını gitmiş, dedim ki, bir sayfa açayım. Bu,  www.facebook.com/mutfaksesleri/  ni doğurdu.

Gel zaman git zaman, bir yerden sonra facebook sayfasının “yetenekleri” yetmez oldu, Şimdi sıra buraya geldi… Bu bir yemek Blog’u olarak başlıyor. Nereye, nerelere gideceğini hep beraber göreceğiz.  İnteraktif olması için elimden geleni yapacağım. Lütfen siz de çekinmeden, üşenmeden 🙂 görüş, öneri ve fikirlerinizi yazın.

Pelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.