Kavun likörü

Kremalı kavun likörü

Evde bir dolap dolusu yemek kitabım var. Eskiler, yeniler, referans kitapları, yemek romanları, annemin biz çocukken topladığı gazete tarifleri daha neler neler. Bunlar yetmezmiş gibi, dijitalleştikçe, sosyal medyada da bir dolu yemek içmek ile ilgili hesabı takip ediyorum. Bazıları sadece süsleme önerileri için, bazıları sağlıklı tarifleri için, bazıları abur cubur ve şeytani zararlı tatlıları için. Bazılarını hayranlıkla, diğerlerini saygıyla, hatta özenerek takip ediyorum. İçlerinde rusça olanları da var, italyanca, fransızca ve hatta hangi dilde olduğunu anlamadıklarım bile var. Her şey görsel artık ne yapalım.

Lafı uzatmayayım, FattoinCasadeBenedetta da bunlardan biri. Uzun zamandır takipteyim Benedetta’yı. Tamamen italyanca, ama çok anlaşılır. Tamam, tamam, fransızcadan benzetip çıkarıyorum bir dolu yerini de. Hatun kişi, hamarat Ayşe teyze formunda başladı ilk videolarına. Şimdi İtaya’nın ünlü bir un sponsoru ile işleri ilerletti. Harika tarifler hazırlıyor. Takip edin derim.

Kavun likörü

İşte onun tariflerinden biri. Kavun likörü. 😀

Vişne liköründen ve çilekli liköre alternatif bulma hevesiyle atladım üstüne… Kokulu bir kavun ile başladım işe. Sonuç, güzel!!! Buyurun tarifine.

Malzemeler;

  • Çok kokulu bir kavunun yarısı (Ben kırkağaç kullandım, ama küçük top kavunlar da olur)
  • vanilya
  • 250 ml süt
  • 1 paket krema
  • 250 gr. toz şeker
  • 250 gr alkol (95% olan içilebilen alkol)

Büyük bir cam kavanoza kavunu küp küp kesip koyun. Üzerine alkolü ve vanilyayı ekleyin. Vanilya çubuğunuz varsa en güzeli, olmadı, sıvı vaniyla eh o da yoksa 1 paket vanilin. Kavanozun ağzını çok sıkı kapatın ve bir kenara alın. Karanlık olmasına gerek yok. Mutfakta bir köşeye koydum ben… Bir hafta boyunca da gittim, geldim salladım.

Bir haftanın sonunda, karışım işine girdim:

Şeker, süt ve kremayı bir tencereye aldım, şekeri eritecek kadar ısıttım. Sonra krema ılınırken, kavunu tel süzgeçten geçirdim. İçinde kalan az çekirdek ve kavunun lifli kısmını attım. Suyunu yavaş yavaş kremaya karıştırdım. Şişeledim, doğru buzdolabına. Hatta dondurucuya…

İyice soğuyunca, buzzzz gibi olunca minik bardaklarda servise…

Buzdolabında uzun süre beklerse ayrılabiliyor, çalkalayıp yeniden karıştırıp içebilirsiniz… Afiyetle!

2 Replies to “Kavun likörü”

  1. İlk kez likör tarifinde süt ve krema içeren görüyorum, dolapta saklama ömrü ne kadar oluyor acaba? Sanki hızlıca tüketilmesi gerekir gibi, diğer likör tarifler uzun dönem saklanabilir mi?

    • Merhaba, haklısınız içinde hem süt hem de krema olduğu için 1 ay içinde tüketilmesi iyi oluyor. Daha sonrasında ayrışma oluyor. Endüstriyel olarak üretilen kremalı likörlerde kullanılan kimyasal katkı maddeleri bu ayrışmayı engelliyor, ama evde doğal yapınca buzdolabında bile ömrü kısa oluyor maalesef.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.