Elmalı görünmez kek

Boş zamanlarımda internetten, kitaplardan, bloglardan oradan buradan tarif okuduğum doğrudur. Eskiden dergiler, kitaplar hatta ansiklopediler karıştırırdım, şimdi internet sağolsun, herşey elimizin altında.  Geçenlerde yine internette geziniyorum, bilirsiniz, oradan buraya, sonra dur şuraya derken, nereden nasıl bulduğumu şimdi hatırlamıyorum, bu tarife denk geldim. Tee 2007’de daha blog’um ve kitabım yokken yazdığım Elmalı ıslak kek tarifime benzese de bu daha da az malzemeli.

Evet, elma mevsimi geçti geçiyor, şimdi çileklerin kirazların mevsimi. Ama olsun olsun. Tarif bulundu mu, hem de akıla yattı mı denenecek. Mecbur. Hemen bir bahane yaratıldı ve hemen denendi. Bahane şart çünkü çikolatalı değil, oğlu yemez, başıma kalır, maazallah, ben bitirmek zorunda kalırım.

Kekin orijinali Japon menşeili. Hafif yani. Öyle ballı yoğun bir şeker tadı yok. Az malzeme, minimalist bir yaklaşım, sağlıklı bir sunum, eh görünmez bir kek. Neyse, malzeme toparlandı, dediğim, elma alındı. Yumurta zaten var, azıcık şeker, azıcık un zaten dolapta.

Melzemelerimiz

 • 4 adet elma, kabukları soğulmuş, çekirdekler çıkmış, incecik ama gerçekten incecik dilimlenmiş. Kararamasın diye limonlu suya atılmış.
 • 2 yumurta
 • 1/2 cup toz şeker (95 gr, hadi sizin için 100gr olsun)
 • 3/4 cup un (70 gr)
 • 1 yemek kaşığı erimiş tereyağ (15 gr)
 • 1/2 cup süt (150 ml)
 • 1 tatlıkaşığı toz tarçın, ve toz zencefil
 • üzeri için file badem

Şimdi, elmaları zaten soyduk, dilimledik, suyun içine attık. Fırını da 170 dereceye getirdik.

Uzun dikdörtgen kalıbımıza yağlı kağıt serdik.

Yumurtalarımızı tozşeker ile bembeyaz olana kadar yüksek devirde kabartıyoruz. Sonra içine sütü, erimiş tereyağını ekliyoruz, unu baharatlarla beraber eleyerek ekliyoruz. Hepsi güzel ve homojen bir hamur olunca, içine elma dilimlerimizi atıp son defa karıştırıyoruz. Sonra hepsini kalıba döküyoruz.

Bu aşamada, tek özen göztermemiz gereken, elma dilimlerinin yatay sıralar halinde, üstüste gelmesi. Yani aslında bu da şart değil, ama kestiğiniz zaman kat kat görünmesi çok hoş oluyor. O Yüzden yani.

Sonra üzerine file bademleri serpiyoruz, ve artık ısınmış olan fırına atıyoruz. Ben fırına tek parça bir kalıp koyacaksam, sadece alt-üst açıyorum. O durumda 40-45  dakikaya yakın sürdü pişmesi.

Fanlı kullanmanız gerekiyorsa, pişme süreniz kısalacağı için dikkatli takip etmeniz gerekecektir. Bir yerden sonra üstü çok kızarıp altı daha sıvı kalabilir, üzerini kalıptan sarkan yağlı kağıt ile kapatabilirsiniz.

Servis yaparken, üzerine YETMEZ AMA EVEEEET diyerek bir de karamel sos hazırlıyoruz;

 • 1/2 cup toz şeker
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 paket krema

Şekeri bir teflon tavaya alıyoruz, ateşe koyuyoruz. Karıştırmadan, ara ara sallayarak, bütün şekerin erimesini sağlıyoruz. Sonra hala socakken içine önce tereyağı daha sonra da kremayı ekliyoruz. Kremayı parça parça azar azar eklemekte yarar var.

Tabii bir de bunu yaparken, çevrenizde çocuk veya dikkat dağıtacak birşey olmasın. Biraz tehlikeli, “yakıcı” bir iş. Bu karamel sosa en son bir tutam tuz eklemeyi unutmayın. Tadını inanılmaz değiştiriyor.

 

Bir sonraki maceramda, aynı keki, başka meyvalarlar ve hatta sebzelerle deneyeceğim. Beni izlemeye devam edin anacımmmm. (Oya Başar’a selam olsun)

Afiyet şeker olsun…

 

One Reply to “Elmalı görünmez kek”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.