Hindi Roulade veya kısaca hindi sarma

Derin dondurucudan tavuk diye çıkardığım paket hindi çıkarsa, hem de üstüne üstlük, kemiği çıkarılmış, kocaman bir hindi butu çıkarsa ne yapılır ? Normal, akıllı uslu kadınlar, handiyi ya kuşbaşı yapıp pişir, ya da haşlayıp söğüş yapar salatanın üstüne. Ama bu delidolu kadın maceraya hazır ya, hemen bir yemek yaratır. Gelecek misafir yok, o kadar yemeği kim yiyecek demeyin, olsun, o da yaratılır. 🙂 Herşey niyetle.

hindi sarmaO mu olsa, bunu mu yapsam diye ciddi ciddi plan yaptım. Evdeki malzemeleri ortaya döktüm. Sonuç gayet başarılı oldu. Nasıl mı? Haydi başlayalım:

IMG_0634Öncelikle kemiği çıkarılmış hindimi biraz ezerek düzelmem gerekti. Evde tokmağım vardı, pek sık kullanmamakla beraber, nasıl kullanılması gerektiğini bilecek kadar tecrübe etmiştim. Eti iki yaprak folyo arasına koymazsanız, minik et parçacıklarını mutfak duvarlarından ve hatta kapaklarından temizlemek zorunda kalıyorsunuz. 😀 O yüzden, önce  butu açık bir şekilde şeffaf folyo arasına koydum. Sonra tokmakla mümkün olduğu kadar ezdim. Dümdüz olmadı tabii, ama siz elinizi korkak alıştırmayın. Vurun.

hindi sarmaİyice açıldığına emin olduğunuz zaman, folyoları bir kenara atın, derisi alta gelecek şekilde önünüze alın. Ben içine bol bol taneli MAİLLE hardalından sürdüm. Bu hardalın yumuşak, ama keskin tadına bayılıyorum. Baharat serpmek yerine, biraz daha keskin bir lezzet elde etmek istedim.

Daha sonra, kuru domatesleri yerleştirdim (ki keserken sorun çıkarmadı mı, çıkardı). Kuru domateslerin hafif ekşi hafif gevrek tadına bayılıyorum. Sonra da bir parmak kadar mozarella peyniri koydum. Sıkı sıkı sardım ve mutfak ipi ile bağladım.

hindi sarmaSonra yayvan bir tencerede, az zeytinyağı ile sıkı sıkı mühürledim. Yani çevire çevire her tarafını kızarttım. Böylece pişerken etin suyunun içinde kalmasını sağladım. Et kalın olduğu için, içinin de iyice pişmesi için, fırına verdim. Suyu buharlaşıp da kurumasın diye üzerini alüminyum folyo ile kapadım, kabın içine soğan ve sarmısaklar atmayı da unutmadım tabii.

Bu arada mühürlemeyi yaptığım tencerenin dibinde kalan su da o kadar lezzetliydi ki, onu da atmaya kıyamadım. Üzerine azıcık kaynar su ekleyip tahta bir kaşıkla hepsini tencereden söktüm, bu enfes lezzetli suyu da fırın kabına ekledim. 180 derece fırında, yaklaşık 40 dakika pişirdim. Bıçak ile kontrol ettim. Kanlı su çıkmadığından emin olduktan sonra fırından çıkardım, kendi suyu içinde dokunulacak kadar soğumasına izin verdim.

hindi sarma

 

 

Ancak soğuduğu zaman, iplerini kestim attım, keskin bir bıçakla dilimledim. Tepsideki suyunu da yayvan tencereye aldım, hepsini beraber sakladım.

Bir buttan 4 kişilik yemek çıktı. Hem bereketli, hem gösterişli, hem lezzetli. Bir gün önceden hazırlayıp son dakikada dilimleri kendi suyu içinde ısıtıp yanında pilav veya mis gibi sütlü bir püre ile ziyafet hazırlayabilirsiniz.

 

hindi sarma

Afiyetle, muhabbetle.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.