Kuru erik tatlısı

Kuru meyve ve kuruyemişin her türlüsünü severim. Yabanmersininden kayısıya, hurmadan duta her türlüsünü severek yerim. Ancak genelde sabah kahvaltısında veya en fazla ara öğün olarak tüketirdim. Ha bir de hurma ile yaptığım bir aperatif vardı o kadar. Pastaya keke kullandığım yaban mersinleri dışında pek de yemeklerde kullanmazDIM.

Bu aralar, az şekerli veya tercihan şekersiz tatlılara dadandım. Bu tatlı da akabinde geldi. Hani “Evrene mesajımı gönderdim, A-aaa karşıma çıkıverdi” misali. 😀

Çok eski bir arkadaşım önce tarif etti. Kızının dahil olduğu bir “mutlu tanışma” yemeği için menü hazırlarken çıktı ortaya, o güzel gece için beraber yaptık. Sonra da ben ilk fırsatta denedim. Bu dileğimi neden daha önce evrene göndermemişim merak konusu. Çok şey kaçırmışım.

Ağır bir yemeğin üzerine hem kolay, hem lezzetli, hem havalı, hem hafif. Bir diğer güzel yanı da 1-2 gün önceden yapıp buzdolabında saklanıyor olması. Sosun içinde kaldıkça lezzeti artıyor sanki.

Bir laf vardır hani.

Güzel olan ne varsa hayatta

Ya sağlıksız

Ya kanunsuz

Ya ahlaksız

Bu hiç öyle değil valla. Çok da sağlıklı.

Bütün malzeme listesi şöyle;

 • 300 gr kadar çekirdeksiz kuru siyak erik. (2 paket Bahçeden kuru erik kullandım)
 • 3 bardak kırmızı şarap alkol kullanmam derseniz meyve suyu: üzüm, vişne olabilir
 • 2 bardak su
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 portakal kabuğu ve suyu
 • 1 limon kabuğu
 • muskat
 • 1 tatlı kaşığı kadar tane karabiber
 • 5-6 diş karanfil
 • 1 defne yaprağı
 • 2 tarçın kabuğu

Önce erikleri sıcak suda biraz bekletmek gerekebilir. Bahçeden marka tercih etmemin sebebi, suda bekletmek gerekmemesi. Bir su yıkıyorum, tamam. Paketten zaten nemli nemli çıkıyor. Eğer siz başka marka veya açık kuru erik alacaksanız, hafifçe yumuşamaları için yarım saat kadar suda bekletin.

Derin bir tencereye şarabı, suyu, portakal kabuğunu ve suyunu, limon kabuğunu ve şekeri koyun, altını açın. Şeker erirken, baharatları bir tülbente bağlayın veya süzgeç ile bu suyun içine atın. Bütün işlem bittikten sonra, baharatları atmak gerekecek. Süzerim deneyin, baştan hazırlıklı olun. Nedeni az sonra 😉

Tenceredeki şurup kaynayınca, içine süzdüğünüz erikleri atın, en çok 15 dakika, erikler iyice yumuşayana kadar pişirin. Kapak açık, orta ateşte. Daha sonra delikli bir kepçe ile erikleri tencereden çıkarın, ama sosun koyulaşması için 15 dakika daha kaynatın. Eğer baharatları küçük bir süzgeç ile atmazsanız, eriklerden karabiberleri tenizlemek zor olur, sonra da acı acı ağzınıza gelir. Seven var, sevmeyen var. 😉

Sosu tel süzgeç ile süzerek eriklerin üzerine alın. Dışarıda oda sıcaklığına düşsün, ağzını kapatın, hop buzdolabına.  Buzdolabında bir gece durduğu zaman daha da güzelleşiyor. Dolayısıyla, misafir için önceden yapıp dolaba atılacak tariflerden biri. 😉

Gece ilerleyip yemek sofrası toplandığı zaman, üzerini kavrulmuş badem ile veya incecik kesilmiş portakal kabukları ile süsleyip sofraya getirebilirsiniz. Minik kaselerde, suyundan da üzerine gezdirerek serin serin servis yapabilirsiniz.

Üzerine, yanına, sağına soluna, hafif şeker ile çırpılmış krema, evde varsa creme fraiche, daha da yaramazlık yapmak isteyenler için kaymak, veya suçluluk hissetmemek için kaymaklı dondurma, illa sağlıklı takılıcam diyenlere sade.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.