Nutella muffinleri 21 adet mini muffin, 98 kal.

Azıcık malzeme ile, hele hele Nutella ile yapabileceğiniz başka bir tarif ile karşınızdayım.

nutella muffin Sadece un, yumurta ve NUTELLA ile, bu mükemmel kalori bombalarını hazırlayabilirsiniz. Minicik muffinler (5cm çapında, kibar kibar yerseniz 4 ısırıklık) ama bir tanesi 98 kalori. Bir tanede kalabilirim diyorsanız, güzel bir ara öğün olabilir.

Karıştırması 10, pişirmesi 15 dakika. Ama göz açıp kapayana kadar bitecek.  Garanti !

Fırını ısıtaran başlıyoruz. İşlemler o kadar kısa ve hızlı ki, fırının ısınması zaman alıyor. Kalıpları da yağlayalım bu arada. Oldukça “zengin” bir kek olduğu için, küçük kalıplarda yapmanızı tavsiye ediyorum.

  • 300 gr (1 cup) Nutella veya Bitter Sarelle
  • 60 gr un
  • 2 yumurta
  • 1 portakalın kabuğu rende

Nutella muffinBu tarifteki en büyük zorluk, Nutellayı veya Sarelleyi, 1 cup olarak ölçüp karıştırma kabına almak. Kaba bulaşıyor, kaşıkta kalıyor, karıştırma kabına alırken sıyırmak gerekiyor, çok zor çok 🙂

Parmaklara bulaşıyor, kaşıkta azıcık kalıyor, eh mecburen temizlemek gerekiyor.

nutella muffin

nutella muffinBütün malzemeyi çatalla karıştırdığınız zaman, oldukça yapışkan ve sert bir hamur oluyor. Çırpıcı tel veya mikser ile karıştırmamak ana kural. Nutella veya çikolatalı fındık kreması o kadar yoğun ki, çırpıcının tellerinden temizlemesi ciddi sorun.

Hamur da sert olunca,  soğutmadan veya dinlendirmeden kullandım. Hemencecik yağladığım silikon kalıplara doldurdum, doğru sıcak fırına.

180 derece ısıtılmış fırında tam 12-15 dakikada puf puf kabardılar. Pişme süresine dikkat edin. Fazla pişen muffinler kuru oluyor. O yüzden 10. dakikada kürdan testi yapmanızı öneririm.

nutella muffin

Piştikten sonra fırından çıkarıp serinlemesini bekleyin, ve kaplardan ondan sonra çıkarın. Yoksa parçalanabilirler.

Soğuk sütün yanında, güzel bir kahvenin yanında, nefis bir lezzet!

Afiyet olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.