Patlıcanlı buğday pilavı 4 porsiyon 267 kalori

patlıcanlı durum buğdayı Pilav, bulgur, makarna ve yeni yeni kinoa, greçka… Hepsini ızgara etin yanında severiz değil mi? Hepsinin de kendine göre bir lezzeti vardır. Da, insan zaman zaman yenilik istiyor. Karbonhidratı yüksek, doyurucu ama sağlıklı olsun diyoruz. İşte bir yenilik. Markette görünce hem de katkı maddesiz olduğunu okuyunca, üzerine atladım.

ebly

 

Ebly hazretleri, durum buğdayı. Enfes lezzetli, 10 dakikada hazır, yaratıcılığa müsait. İlk denemede bile başarılı sonuç aldım ya, bundan sonra tutmayın beni. Salatası da gelir, sütlü tatlısı da? Du’ bakali’.

İlk aklıma gelen sebzelerle karıştırarak bir pilav-makarna-risotto arası birşey yapmaktı. Sonra bu tarife döndüm:

1 paket içinden 4-5 torba çıkıyor. Her torbadan da pişince 4 porsiyon çıkıyor. Tabii iştah varsa, 2-3’e düşebilir, artık o sizin takdirinize kalmış 😉

Benim yaptığım kısaca şöyle;

Malzememizi tanıyalım;

  • 1 torba Ebly durum buğdayı
  • 2 lt tuzlu kaynar su
  • 1 şişe Berrak közlenmiş patlıcan
  • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 3/4 cup süt
  • 1/2 cup rende parmesan
  • 1/2 demet kıyılmış dereotu

ebly

 

1 torba Ebly durum buğdayını tarifte belirttiği gibi 10 dakika kendi torbası tuzlu suda içinde haşladım. Sonra süzdüm, beklettim.

Bir kavanoz Berrak marka (evet, marketin azizliğine uğradım, her zaman kullandığımdan farklı bir marka geldi, ama her şerde hayır vardır, pek memnun kaldım) közlenmiş patlıcan’ı süzerek tencereye aldım. Diğer kavanozlardan daha az sulu çıktığına da ayrıca mutlu oldum.

 

Patlıcan pürelerinin üzerine 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 3/4 cup  süt gezdirdim, orta ateşte, hepsi kremamsı oluncaya kadar pişirdim. Zaten parmesan koyacağım diye ilave tuz koymadım, ama az biber çektim üzerine.

ebly

 

Süzülen buğdayımı tencereye aldım, üzerine karıştırarak, kaşık kaşık patlıcan püresinden ekledim. Bütün kavanoz fazla gelecekti, 3/4’ünü buğdaya ekledim, geri kalanı köftenin yanına püre olarak servis edilecek 🙂

Patlıcan püresi ile buğdaylar güzelce karışınca, parmesan peynirini de ekledim, hemen ardından da incecik kıyılmış dereotunu. Dereotunun kesin ferahlığının yemeği hafifletmesini istedim.

 

Sonrası mı? güzel bir kalıpa etin, köftenin yanına çevirin gitsin. Sıcak sıcak, kremamsı, kolayından, ama çok çok lezzetli.

patlıcanlı buğday pilavı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.