Turunç marmeladı, keskin ve aromatik, nefis bir reçel

Turunç pek kolay bulunmuyor malum. Ancak benim gibi çok seviyorsanız, peşine düşerseniz, üreticisinden takip ederseniz ulaşabiliyorsunuz. Öyle büyükşehir marketlerinde hiç bulunmuyor. Kalın kabuklu bütün narenciyelere düşkün olduğum için bunu sıkı takip ederim. Bu sene de, erkenden yazıldım, hasadında haber verin dedim, ilk hasattan 3 kilo sipariş ettim. Turunç ile beraber bergamot da söylemiştim, ama açıkçası o biraz hüsran oldu. Limon ile aşılamışlar sanırım, kabukları incecik geldi. Neyse gıybeti bırakıp güzelim turunçlara dönelim biz.

Tatlının bile, baharatlısını, keskinini seviyorum. İlla aromatik olacak, azıcık baharatlı olacak. Bir antin kuntinlik olacak yani. Turunç reçelini genelde sadece kabuk yaparlar. Bukle bukle yapılır hatta. Oldukça esmer renkte bir reçel olur. Ama aman acılığı kalmasın diye uğraştıkları için, o güzelim aroması da ciddi olarak azalır. Ben o aroma da kalsın, da nasıl olsun diye yine google külliyatını devirdim. Güzel kaynaklara, değerli tariflere ulaştım.

Oku, incele, çok güzel ipuçları topladım. Sonra da 2 partide yaptım. Daha doğrusu, evdeki tencerenin izin verdiği ölçüde 2 kerede ancak yaptım diyelim.

Efendim. Malum kabuklar değerli. Turunçgil reçeli kabuk esaslı olur. Onun için de iyi tarım, kontrollü tarım olması şart. Mumlanmış, ilaca bulanmış olmamalı. Satın aldığınız yerden emin olun, aldıktan sonra da çok güzelce yıkayın. 6 turunçtan yaptım, ucundaki sapı hariç, her yerini de kullandım. İçindeki çekirdekler en güzel pektin kaynağı dediler, tuttum. Kesinlikle acısını çıkarmadım, ama o yüzden neredeyse 1 e 2 şeker koydum.

Baştan çok uzun ve şekersiz kaynatıyoruz. Kabuklar iyice yumuşadıktan sonra ise, şekerin hepsini birden ekleyip, altı hala kısıkken tamamen şekeri eritiyoruz. Arada karıştırmak yeterli. Şeker tamamen eridikten sonra, altını tekrar açıp 15 dakika şıkır şıkır parlayıp, cam kürecikler oluştururken reçele dönmesini bekliyoruz. Tabağa damlatma testini de geçince, tamamdır. Valide sultan, basit bir fincan tabağına damlatır, damla top gibi kaldığı zaman olmuş derdi. Aynı öyle. Google külliyatından başka bir ipucu, bu tabağı soğutmak. Dolayısıyla, derin dondurucuya mink tabak koyuyoruz ve reçeli o soğuk tabağa damlatıp sonucuna bakıyoruz. Böylece reçel donduğu zamanki sonucunu görüyoruz. Bir diğer ipucu da, reçelin altını kapadıktan sonra, içine 1 2 fındık tereyağı eritmek. Bu da parlaklığını artırıyormuş.

Çok kolay, ama beklemesi vs, 2 güne yayılan bir reçel oldu. Şıkır şıkır parlak, kıvamı gayet başarılı. İsterseniz yumuşak az tuzlu peynir veya kaymakla, yumuşacık ekmek üzerinde veya isterseniz sert güçlü peynirlerle şarap eşliğinde.

Turunç marmeladı

Kabukları, meyvası, çekirdekleri.. Hepsini kullanıyoruz! Enfes bir reçel oluyor. Aromatik, iç baymayan, kişiliğini kaybetmemiş.
Hazırlama Süresi1 day
Pişirme Süresi2 hours 20 minutes

Malzemeler

 • 6 adet turunç Kalın ve şekilsiz kabuklu olanları tercih edin.
 • 1,5 lt su
 • 1,75 kg toz şeker

tarif-name

 • Turunçların en sert sap kısımlarını kesin. Ortadan ikiye bölün.
 • Suyunu sıkın, kabukları ve çekirdekleri de kullanacağımız için saklayın.
 • Büyük bir tencereye 1,5lt suyu ve sıktığınız turunç suyunu ekleyin. Yaklaşık 2 litre olacak.
 • Kabukları blenderdan geçirin, veya ince ince doğrayın. Tencereye ekleyin.
 • Çekirdekleri ayıklayın ve tüblente bağlayarak tencerenin içine atın. Meyvanın içini de blenderdan geçirerek veya o şekilde tencereye ekleyin.
 • Bu 1 gün boyunca bekleyecek.
 • Ertesi gün, kapağını aralayıp, altını açın 2 saat boyunca kaynayarak pişecek. Kabukların iyice yumuşadığından emin olun. Tencerenin altını iyice kısın.
 • Tülbent keseyi tencereden alın, ama sakın atmayın. Kenarda soğusun.
 • Şekerin hepsini birden tencereye ekleyin, kısık ateşte, bütün şekerin eridiğinden emin olun.
 • Şeker eridiği zaman, altını harlı olarak açın, Tülbent kesedeki çekirdekleri iyice sıkın, çıkan pektini tencereye ekleyin. Marmeladın jölelenmesini sağlayacak olan kısım bu. Şimdi, tencereyi serbest kaynamaya bırakıyoruz.
 • 15 20 dakika harlı ateşte piştikten sonra, Tabağa damlatarak kalite kontrolü yapıp, sıcakken kavanozlamak yeterli.

2 Replies to “Turunç marmeladı, keskin ve aromatik, nefis bir reçel”

 1. Aman Tanrim.Muthis cazip ve calisilmis bir urun.
  Iste turuncla ilgili iskence de erisim.Simdi nasil yapacagiz? Tarif burada meyve nerede?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.