Badem sütlü Panna Cotta 8 bardacık, 76 kalori

Bademi çok severim. Bademli kekler, pastalar, bezeler, her daim favorimdir. Tek geçerim. Kuruyemiş olarak, tavukla, hatta balıkla kullanırım. Kısacası en sevdiğim yemiştir.

bademsütlü panna cotta
De, marketlerde Badem Sütü’nü görünce, pek yan bakmıştım. İtiraf etmem lazım. Badem sütü benim bildiğim bir yüz, makyaj temizliği için kullanılırdı. Alpro içmek için yapmış? Pek inanamadım, güvenemedim. Ama deneme şansım oldu… Oy oy oyyyy… Tutmayın beni..

Süt olarak bile tadı muhteşemdi. Ben ki, sütü hiç sevmem, ba-yıl-dım!

Neler yapmadım ki? Hepsini teker teker yazıcam merak etmeyin. Sırasıyla. Önce panna cotta.

 

Panna Cotta ile çok uğraştım. Ölçüleri şaşırdım, yaptım, denedim, değiştirdim. Ama sonunda enfes birşey çıktı ortaya:

  • IMG_59721 cup Alpro badem sütü
  • 1 cup (1 Paket) Tikveşli krema
  • 4 çorba kaşığı bal
  • 4 tatlı kaşığı silme toz jelatin

Bütün malzemeyi bir çelik tencereye koyun, hepsi eriyecek kadar, kaynatmadan, ısınacak kadar ısıtın. Üzerinden dumanları çıkacak, ama fıkırdamayacak. Sürekli olarak karıştırmayı ihmal etmeyin. Karıştırmadığınız anda, toz jelatin dibe çöküp tencereye yapışıyor.

Toz jelatin eridiği zaman bile, kıvamı hiç değişmiyor. Panik yok!

 

Porsiyon kaplarınızı ıslatın. Minik bardacıklara yapacaksanız, 8 adet, kase tercih ederseniz 4 adet çıkıyor.

IMG_5967Tenceredeki badem sütünü tel süzgeçten geçirerek ölçme kabına alın. Böylece etrafı pisletmeden minik kapları doldurabileceğiz.

1/4 cup beyaz bademi blenderda un yapın. Bunu da süzülmüş harika sütünüze ekleyin. Hafifça karıştırarak iyice dağılmasını sağlayın. İsterseniz 1-2 kaşık konyak veya acıbadem likötrü de ilave edebilirsiniz.

Her kabınızı doldurun. Hafifçe ılınsınlar. Bu arada bardakların etrafında dökülen veya bulaşan kısımları temizleyin. Sonra doğru buzdolabına.

4 saat içinde, servise hazır hale gelecek.

 

 

bademli panna cotta

 

Ben o mini shot bardaklarını ya ters çevirip yanında krema ile, ya da, bardağın üzerine krema ile servis yaptım. Ha tabii, bir de hafifçe muskat rendeledim.

 

 

 

 

 

İlk yaptığımda, jelatini fazla, balı az gelmişti. Sonra krema ilave ettim. En son denemeye de badem unu ekledim. Oynaya oynaya bu ölçüleri buldum. Sonuç enfes… Benim gibi badem delisiyseniz, tam tatlınızı buldunuz demektir.

bademsütlü panna cotta
Afiyet olsun!

Screen Shot 2015-02-23 at 22.28.11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.