Bademli tart 12 dilim için her dilim 289+210 kal.

Çay sofralarınıza lezzet katacak zengin lezzetli bir tart.  İçindeki bademin çıtır olmayan dişe gelen kıtırlığı, kremamsı dolgusu, zengin badem aroması, hafif mayhoş vişne tadı, daha saymalı mıyız?

Bu tartı iki farklı şekilde yaptım. Bu tarif, daha zengin, biraz daha yoğun bir tart. Diğeri daha kıtır, daha hafif, biraz daha köpüksü. Onun tarifine de buradan ulaşabilirsiniz.

Zengin tereyağlı dolgusu, bademleri ve içinde hafif mayhoş meyvası ile bu kış için favori tartım oldu. Vereceğim miktarlar 30 cm’lik büyük boy bir tart için. Yukarıdaki kaloriler de 30cm’lik tartın 12 dilimlik hali için. Oldukça zengin bir tart göreceğiniz gibi. Daha ince dilimlemek elbette elinizde.

Sizin tart kalıbınız daha küçük ise, yüksek bir tart olarak pişirebilirsiniz, veya miktarları azaltabilirsiniz.

Bademli tart

Öncelikle tart tabanı hazırlamalıyız. Onun için en güzel tart bazı tarifime buradan gidebilirsiniz. Daha iyisini yemediğinizin garantisini veriyorum. 😀

Tart tabanımızı hazırladıktan sonra, önce mayhoş tabanı yapıyoruz.

  • 2 cup vişne
  • 2 çorba kaşığı tozşeker

Bunun için varsa taze çekirdeksiz, yoksa donmuş vişnelerimizi kabaca irice kesip, tozşeker ile pişiriyoruz. Reçel kadar tatlı olmayan, mayhoşluğunu kaybetmeden ama tartımızı ekşitmeyecek bir marmelat yapacağız. Vişneler iri iri kalacak.

Diğer tarafta bademli dolgu malzemesini hazırlayacağız.

  • 200 gr badem
  • 150 gr tozşeker
  • 200 gr tereyağ
  • 2 yumurta
  • 50 gr un
  • 1 paket kabartma tozu
  • Üzeri için 1 cup yaprak (file) badem

Bundan sonrası çok çok kolay:

Bademleri şeker ile un gibi çekiyoruz, sonra bütün malzemeyi güzelce karıştırıp homojen hale getiriyoruz. Sonra tart tabanına yaydığımız vişnelerin üzerine döküyoruz. File bademlerle süsleyip doğru fırına.

bademli tart

Tartımızın üzeri güzelce kızardığı zaman, hafif puf olacak, file bademler güzel bir renk alacak. Oda sıcaklığında tutmanız gerekiyor. Gerçekten zengin ve dolgun lezzetli bir tart. O yüzden ince dilimlemenizi tavsiye ediyorum.

bademli tart

Afiyet olsun.

bademli tart

 

 

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.