Balkabaklı salata

Kışın renkler soluyor. Hava soluk, sokaklar soluk, soğuk, neredeyse kasvetli. Hava gibi. Kurşun gibi ağır.

Bunun yanında, bazı, hepsi değil, sebzeler canlı canlı. Balkabağı, en sarıdan kırmızıya kadar değişen renkte. Havuç, turp, kırmızı biberler, sapsarı ayvalar, bordoya çalan derin kırmızı narlar.

Bu salata da bu renklerden ilham almış sanırım.

balkabaklı salataTarifi bana veren, çok sevdiğim bir kuzenim. İlla bir icat çıkaracağım ya, tarifte değişiklik yaparak denedim. Orijinal tarif, kinoa ile yapılıyor. Ancak ben kinoa’nın hazırlanmasını çok uzun bulduğum için (uzun uzun ovuştura ovuştura yıkayıp o acıyı temizlemek lazım) onun yerine yurdum malı, tam kepekli ince bulgur kullandım. Görsel olarak aynı sonucu verdi. Ancak atladığım nokta bulgurun her kademede, çok çok su çekeceğiydi.

Buyurun tarife;

Gereken malzemelerimiz;

 • balkabaklı salata1 kg. balkabağı (yeşillerini iyice temizleyip küp küp doğranacak)
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
 • 1 + 1/2 cup ince bulgur
 • 3 cup kaynar su
 • 1 bardak nar tanesi
 • 2 demek roka
 • Hardal (tercihan taneli, veya dijon)
 • elma sirkesi
 • Bal

IMG_4747Öncelikle, balkabaklarımızı 1 yemek kaşığı bal ve bolca zeytinyağı ile harmanlıyoruz. Sonra fırın tepsisine koyup sıcak fırına atıyoruz. Yaklaşık 30-35 dakika, arada ezmeden, zedelemeden karıştırarak pişiriyoruz.

 

 

Kabaklarımız fırında pişerken, ince bulgurumuzu kaynar su ve 1 tatlıkaşığı tuz ile haşlıyoruz. Yani, bulguru yıkadıktan sonra, derin bir kaba alıyoruz, üzerine tuzu serpip hepsini kabaca karıştırıyoruz. Sonra da kaynayan suyumuzu ölçüsü kadar üzerine boşaltıp kapağını kapatıyoruz. Bulgur bütün suyu 2-3 dakikada çekecek.

İyice şişen ve yumuşayan bulgurumuzu çatalla havalandırmak iyi olur.

 

Salata sosumuzu da hazırlamak için, hardal, elma sirkesi ve balı bir kavanozda karıştırıyoruz. Salata sosunun orijinalinde hiç yağ yok. Ben de koymadım. Gerektiğini de sanmıyorum. Ama evet, azıcık parlaklık vermesi için koyulabilir.

Şimdi tecrübe paylaşımı 😀 Salatanın orijinali, dediğim gibi, kinoalı. Kinoa, pişerken çok su çektiği gibi, daha sonra salata sosunu hiç çekmez. Dolayısıyla tarifin orijinalinde verilenin 3 (yazı ile ÜÇ) katı kadar sos yapmış olmama rağmen, benim yurdum bulguru, bütün sosu içine çekti. O yüzden siz de, kendi kullanacağınız kinoa veya bulgura göre salata sosunuzun miktarını ayarlayın.

Salata sosundaki oran olarak kabaca şöyle verebilirim;

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı hardal (taneli veya düz dijon hardalı, Pınar sarı hardal olabilir)
 • 5-6 yemek kaşığı elma sirkesi

Bu malzemeyi bir kavanoza koyun, kavanozun da kapağını iyice kapatıp çalkalayın. En güzel ve en temiz salata sosu hazırlama şeklidir. Kavanozdaki sosu tadın, istediğiniz şekilde sirke veya bal veya hardal ekleyerek tadınızı  bulun.

Ben bu sosu 3 ölçü yapmak zorunda kaldım. Ona göre hazırlıklı olun.

 

Henüz balkabakları ılıkken, sosu bulgur, incecik kıyılmış roka yaprakları ve nar ile güzelce karıştırın. Balkabaklarından 4-5 küpü süslemek için kenarda tutun ama. Balkabağı bulgura, bulgur balkabağına öyle bir sarılıyor ki, fotoğraf ekerken ciddi zorlandım. Süslemek için, salatanın rengini göstermek için, bütün karıştırma işi bittikten sonra üzerine ayırdığınız “temiz” balkabağı küplerini koyabilirsiniz.

balkabaklı salata İşte size, sıcacık renkleri ile sofranıza şenlendirecek, çok sağlıklı, az kalorili, lezzetli bir salata.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.