Chia’lı ve çikolatalı masum bardacık 8 bardacık / 69 kalori

Chia’dan devam edelim mi?

Yararlarını okudukça sarıyorum. Bir de öyle deneyeyim, bir de bu varmış, gırla gidiyor. Mutfak maceraları sonsuz. Eğlenceye açık, yaratıcılığı gıdıklıyor. Tamam, “macera” olduğu için bazen istenmeyen (?) sonuçlar da çıkıyor tabii. Hani valide sultanın “hmmm enteresan olmuş” dediği cinsten. Bazen de ben çok beğensem de, oğluş “böğk” diyor bütün içtenliği ve samimiyeti ile. 😀 Ama taaa en başta, ilk gün söz verdiğim gibi, kendim beğenmezsem yazmıyorum. Orası kesin.

Şimdi, bendeniz hala chia’nın kıvam artırıcı özelliğine takılmış bir mutfak maceraperesti olarak, bir puding denemeliyim dedim. Şekersiz veya hadi minimum şeker ile ne yapabilirim diye araştırmalara başladım. Önce kakao ile olan tamamen çiğden yapılan (hiç bir evresinde ateş yüzü görmüyor) bir puding denedim. Tad konusunda fenaydı, mecburen bal ekledim. Çiğ kakao kokusu bana garip geldiği için es geçtim. Sonra, esas amacımızın şekersiz veya minimum şeker ile denemek olduğunu kendime hatırlattım. Tarif mutfakta oluştu. 😀

chialı puding

Öncelikle, chia – sıvı oranı olarak 350 ml sıvıya, 1/3 cup chia tohumu ekledim. (55 gr yani). Ama kıvam olarak sanki daha az bile koyulabilir gibi dedim, ve 1/4 cup (35 gr) chia ile kotardım işi. Ben biraz daha sıvı sevdim sanırım.

 

Tam ölçüleri ve malzemeyi vereyim hemen;IMG_9955

  • 1,5 cup (350 ml) fındık veya badem veya bildiğiniz inek sütü
  • 40 gr (kare paketin yarısı) 80% bitter çikolata
  • 1 tatlı kaşığı nescafe
  • 1/4 cup chia tohumu

 

 

Dedim ya, pişirmenin bir sakıncası yok, önden sütü, parça parça yaptığım çikolatayı bir tencerede ısıttım. Çikolatalar eriyince içine nescafe’yi de ekledim. Hepsi güzelce karışınca, bu defa chia’yı ekledim. Sonra blender ile iyice karıştırdım.

chialı puding

Ne kadar çok karıştırırsanız, chia tanecikleri o kadar eziliyor. Ama eğer chia’nın çıtır çıtır yapısını seviyorsanız (benim gibi) o zaman hiç karıştırmayın, yerken minik minik ağzınızda ezersiniz. 😀

Zaten daha o anda, kıvamını alıyor, sertleşmeye başlıyor. Hemen minik bardacıklara doldurdum, set üzerinde ılıttım, doğru buzdolabına.

2-3 saat kadar buzdolabında iyice kıvam alması lazım. Servis yaparken, misafir için şıklık olsun derseniz krema sıkabilirsiniz, beze ile süsleyebilirsiniz veya sadece meyveler ve kıyılmış ve kavrulmuş badem ile süsleyebilirsiniz.

chialı puding

Chia, yediğiniz zaman mide de kıvamlı kaldığı için, tokluk hissi veriyor. Uzun süre acıkmıyorsunuz. Her porsiyona azıcık 80% bitter çikolata geldiğini düşünürsek, son derece sağlıklı ve hafif bir tatlı. Sadece 69 kalori. İnanılmaz değil mi? Ah bu arada benim bardacıklarım çok minikti. 8 tane çıkardım. Ama siz daha büyük kullanırsanız, misal 6 bardacık çıkarsa, o zaman 92 kalori oluyor. Yine az, yine sağlıklı! Diyet günlerinizin baştacı olacağına eminim.

chia puding

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.