Enginarlı dip

IMG_9873

 

Hani çok özendiğiniz misafirleriniz olur. Mutlaka yeni, güzel birşeyler yapmak istersiniz. İşte öyle gecelerden biriydi. Alışverişe çıkacak zaman yoktu, ama evdeki malzemelerle içki sofrası hazırlamak lazımdı. Maceracı ruh da devreye girdi. E tabii bir de “Yaşasın internet”.

 

 

İki tek enginar dolapta pişmeyi bekliyordu. Ama klasik zeytinyağlı olacakken, içki yanına dip oldu 🙂

enginarlı dip Önce malzemeleri vereyim. Açıkçası, içindekileri azaltıp çoğaltarak kendi ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Kıvamı yakalamak adına peynir / enginar oranına sadık kalın yeter 😉

 

 

 

 

  • 2 çanak enginar
  • 1/2 paket labne peynir
  • 5-6 adet yarım ceviz
  • 2 diş sarmısak
  • dereotu

Önce, enginarları güzelce yıkadım. Marketten almadığım için, tuz ve limon oranı konusunda gönlüm rahattı. Markette satılan hazır poşetlenmiş enginarlarda kararmadan dayanmaları için, ciddi miktarda limontuzu kullanıyorlar. Bu da pişirdiğiniz zaman büyük bir  lezzet farkı yaratıyor. Negatif anlamda yani. Neyse ben gözümün önünde soydurduğum için, limonlu suda bekliyordu. Çıkardım, güzelce yıkadım, sonra hiç tuz eklemeden, üzerini geçecek kadar suda haşladım. Ama öyle böyle değil. Çatalla ezilecek kıvama gelinceye kadar haşladım.

Şimdi, enginar aşığı birisi olarak, vicdanım sızlamadı değil. Bir ara, “Yaaa yazık oldu güzelim enginarlara” noktasına gelsem de, yeni bir dip hazırlamak, şık bir içki sofrası kurmak için yutkundum. Neye niyet neye kısmet dedim, geçtim.

enginarlı dipEnginarlar iyice haşlanınca, süzüp derin bir kaba aldım ve çatalla kabaca ezdim. Püre gibi, ama biraz daha iri parçalarda kaldı. Üzerine labne peyniri ve dövülmüş sarımsağı ekledim. Hepsi güzelce karışınca, cevizi dişe gelecek şekilde bıçakla ufaladım. Cevizi havanda dövdüğünüz zaman, yağını kaybediyorsunuz. O yüzden ben bıçakla doğramayı tercih ediyorum. Blender da bir seçenek olabilir tabii, ama oranı kaçırıp ceviz unu elde edebilirsiniz. O yüzden en güzeli, bıçakla ufalamak.

enginarlı dip Cevizi peynirli bulamaca ekledikten sonra, sıra incecik kıyılmış dereotuna geldi. Hepsi karışınca, işlem tamam. Dip kocaman bir kase oldu. Ben bir kısmını kase ile sofraya getirdim, geri kalanını da kavanozla buzdolabında sakladım. İçinde peynir olduğu için 3-4 günden fazla saklamamanızı öneririm. Ama zaten kalmaz. 😀

 

 

 

Yanına mı? Minik tortillaları 8’e böldüm, fırında çıtırdattım. Yağsız, ekstra kalorisiz, son derece hafif ve lezzetli üçgenler! Üzerine istediğiniz dip, veya salsa sos veya kanepe üstü. Çok şık, çok hafif.

enginarlı dip

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.