Fırında patlıcan, hem de keçili

Keçi peynirini pek çok sebze ve salata ile severim. Ama patlıcana hangi peynir derseniz, hiç tereddütsüz KEÇİ derim. Bu tarifi farklı sunumlarla çok yaptım. Büyük porsiyon olarak fırın kabında, veya tek tek kürdanda. Her türlüsü süper oldu, her türlüsü beğenildi.

tekpatlıcanBüyük porsiyon olarak yaptığımı o kadar hızla servis yapıp yedik ki, onun maalesef bir fotosu (bile) yok. İlk yaptığımda paylaşacağım, SÖZ!

 

 

 

 

 

 

 

 

Mazleme olarak, ihtiyacımız şöyle;

 • 3 bostan patlıcanı (çekirdeksiz olduğu için, ama elinizde yoksa, veya tek porsiyonluk yapacaksanız, o zaman uzun patlıcan da olur)  malzemeler
 • 1 paket büş keçi peyniri
 • Şeker veya çeri domates,
 • Büyük tepside yapacaksanız rende domates
 • Pesto sos
 • Bir bardağa yakın ekmek kırıntısı (ekstra suyunu alsın diye)
 • 1/2 bardak rende permesan (ekstra doku ve lezzet için)

Bundan sonrası kolay. 😀

Önce patlıcanları dilimliyoruz. Şekilde görüldüğü gibi tek lokmalık yapacaksanız uzun uzun dilimleyebilirsiniz, veya büyük tepsiye yapacaksanız, servisinin kolay olması için halka halka yapabilirsiniz. Patlıcanları çok ince olmamasına dikkat edin. Yoksa kızartma aşamasında kıtır olacaktır. Biz ise, daha yumuşak doku istiyoruz. Bunları tuzlu suda bekletip acılarının çıkmasını sağlayın.  Yaklaşık 30 dakika sonunda, kahverengi suyunu dökün, patlıcanları iyice sıkıp suyunu alın.

Patlıcanları isterseniz fırçayla az yağlayıp fırında ızgara yapabilirsiniz. Ama işin raconu kızartmakta. Güzelce kızartın. Kıtır olmasın, hoş bir turuncu olsunlar yeter. Fazla suyunu almak için iki alternatif var yine. Rahmetli halam, suya atardı, ben annemden ise kağıda alıp bekletmeyi gördüm. Sanırım genel kullanım da bu şekilde zaten. Eskiden, gazete kağıdına alınırdı, şimdi hijyen vs diyerek kağıt havluya alıyoruz. Pek farkı olduğunu sanmıyorum.

Daha sonrasında işlem “bağlama” işi;

Eğer tek lokmalık yapacaksanız, Her bir uzun dilim patlıcanın üzerine çay kaşığı ile pesto sos sürün. Ama az sürün. Patlıcan zaten yağlı, daha fazla yağa ihtiyacımız yok. Üzerine bir tutam, keçi peyniri ekleyin. Sarın, kürdan ile tuturmadan önce üzerine yarım çeri veya şeker domates ekleyin. Servis yapmadan önce fırına sokmak peyniri yumuşatacaktır, O yüzden servise 15-20 dakika kala fırınlayabilirsiniz.

patlıcan kat1

Yok eğer büyük servis hazırlayacağım diyorsanız, o durumda, fırın kabınızı yağlayın. en alta patlıcanları dizerek başlayın.

 • Patlıcan katı (üstüste gelmesine gerek yok, tek kat olarak serebilirsiniz)
 • Üzerine keçi peyniri parçaları
 • Üzerine domates sosu ve araya kesilmiş şeker domatesler
 • Üzerine pesto sos
 • Biraz ekmek kırıntısı
 • Go to 1. satır 🙂

patlıcan kat2

Elinizdeki bütün malzeme bitene kadar bu şekilde kat kat döşüyoruz. En üste bu defa bolca ekmek kırınıtsı ve rende permesan ekliyoruz. Ekmek kırıntısı ve permesan hoş bir kırmızışık ve çıtırlık veriyor. Hem ortaya çıkan fazla domates suyunu veya yağı da emiyor.

Fırından çıktıktan sonra sıcak sıcak servis yapıyoruz. Tabaklara o kadar hızla dağılıyor ve o derece hızlı tükeniyor ki, fotoğrafını çekmeye bile zaman kalmıyor.

Afiyet olsun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.