Girit dolması (?) ama vejateryen

Tam uydurdum ismi. Aynı yemeği uydurduğum gibi.

Bu yemeği 6-7 senedir zaman zaman yaparım. Ama nereden uydurduğumu kesinlikle hatırlamıyorum. O derece eski yani.

Sebzeleri doldurma ve fırınlama işini hep severim. Etle veya sebzeyle doldurup  sonra da fırınlarım. Artık soğanla mı dolar, kıymayla mı bilmem. Bu sefer ki, daha da farklı. Mantarlı bir içle doldu.

girit kabağı

Bu kabakları ilk defa bir semt pazarında görmüştüm. Çalışmaya ara verdiğim bir dönemdi yine. Demek ki bundan en az 10 sene önceymiş. Seneler nasıl akıp gidiyor. Çok sinir bozucu.

Nasıl olsa bir şekilde pişer diyerek aldığımı hatırlıyorum. Zeytinyağlı mı, keserek mi, doldurarak mı pişireceğimi bilmeden aldım 6 tane. Araştırma kısmı sonra başladı. Web’de, girit kabağı diye bir tarif okudum. Zeytinyağlı, üzerine de bergama tulumlu, soğuk meze gibi birşey. Neyse onu sonra anlatırım.

Şimdi konumuz başka… Tamamen vejateryen bir dolma bu.

Gereken malzemeleri sıralıyorum.girit dolma

  • 6 adet girit kabağı
  • 1 paket mantar
  • 1 kocaman soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 1 bardak ceviz
  • 1 çay bardağı kadar zeytinyağı
  • tuz, karabiber

Şimdi, öncelikle kabaklarımızın totosunu kesiyoruz, tencerede düzgün durabilmeleri için. Sonra da üstünden kesip kabak oyucağı ile dibini delmeyecek kadar içini oyuyoruz. Çay kaşığı ile biraz daha büyütebiliriz oyuğumuzu.

girit dolmaSonra bunları baş aşağı şekilde, sebze sepetimize dizip, kaynar su üzerinde 10-15 dakika kadar daha yumuşamasını sağlıyoruz. İçini yine temizlemek isteyebilirsiniz. Ne kadar büyük bir oyuk açarsak o kadar çok malzeme alır değil mi? Derdimiz kabak değil, dolma yemek 😀

Diğer tarafta, biraz daha uzun sürecek işe başlayalım. İçi hazırlamak:

girit dolmaÖnce tencerenin dibine azıcık zeytinyağı gezdirip üzerine incecik doğranmış soğanları ve 2-3 dakika sonra da ezilmiş sarmısakları koyuyoruz. Bunlar hafifçe renk değiştirmeye başlayınca, yani iyice ölünce, yıkanmış ve ince küp doğranmış mantarları ekliyoruz. Suyunu verecek endişelenmeyin. Üzerine karabiberini tuzunu güzelce ekleyin. Sonra en son, 1
bardak cevizi aynı mantarlar gibi doğrayın ve içe ekleyin. Hepsi güzelce kaynaşsın.

İçine ayrıca yağ falan eklemiyoruz. Ceviz var zaten 🙂

girit dolmaSonra kabakların içini bu mantarlı cevizli karışım ile dolduruyoruz. Sığ bir fırın kabına koyup üzerine 1 çay bardağı kadar su ve azıcık zeytinyağı gezdiriyoruz.  Alüminyum folyo ile kapatın, doğru fırına… Ha, tencerede ocak üstünde olmaz mı? Oluuur? Keyfinize kalmış. Zaten üzerindeki alüminyum suyun buharı içeride kalsın diye. Üzeri kızaracak birşey yok.
Sonra?

Ilık ılık veya serin. Sofraya!

girit dolmaAfiyet şeker olsun!

Ha bu arada, mantarlı içten bir hayli kalabilir. Ama ben bilerek her seferinde fazla fazla yapıyorum. Hazret o kadar lezzetli ki, omlet içine, ızgara etin yanına, kızarmış ekmeğin üzerinde bruschetta gibi veya ve hatta poğaça içine, her yere yakışıyor…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.