Enerji veya protein topları

Yeni bir dönem başlıyor. Kaç yaşına gelirsek gelelim, eylül ayı, daha doğrusu okulların başlaması, yeni bir dönemdir. Eh tatil ve tembellik ayları bitiyor, çalışma, üretme dönemi başlıyor.

Buna da hüzün eşlik ediyor. Daha ağustosun son haftasında bir ortalık karışır, havalar bir serinler ya. Bende de hüzün o zaman başlar. Yok yalan söylemeyeyim. Manavda, pazarda ilk üzüm ve inciri gördüğümde yazın bittiğini, bitmekte olduğunu, biteyazdığını anlarım. İçim bir katılır önce. K, aslında bu iki meyvenin de hastasıyım. Sonra ağustos sonu, eylül başı, havalar kapayıp da ilk yağmur düştüğü zaman, ışık bir anda değişir. Güneş daha bir sarı parlamaya başlar, ve hatta sarı yapraklar görülür. Ağaçlara vuran ışık, denize vuran ışık hep daha sarıdır artık.

protein topuNeyse sizin de içinizi karartmadan mutfağa dönelim. Ne demiştik, yeni bir dönem başlıyor. Yazı tembel teneke şeklinde geçirdikten sonra, okullar da başlayınca, ben de çalışmaya başladım. Uzun tam tamına 12 haftalık bir spor protein kas döneminden çıkan oğluşa yine aynı tempo ve gazla proteinli kahvaltılar hazırlamak lazım. Dedim ve başladım.

12 haftadan geriye yarısı hala dolu kocaman bir kova var. Evet bildiniz protein tozu. Tamam, çok da mükemmel sağlıklı olmayabilir, ama doğal peyniraltısuyu tozu desem? Whey protein. Yok mu? Es geçin, bu yazıyı bırakın, geçin granola tarifine veya yulaf uyutmasına veya granola bara.

Şaka bir yana, maksat biraz da bu protein tozu ile üretimin protein oranını artırmak, tozu tüketmek.

enerli topuTarifte bir de yer fıstığı ezmesi durumu var. Bizim mutfağımıza geç girdi. Amerikan dizilerinde peanut butter-jelly ikilisine bakar bakar, yahu fıstık dediğin tuzlu bu ne menem birşey derdim, Fiskobirliğin fındık ezmesi kavanozuna dalardım. (Geçenlerde markette gördüm, nasıl sevindim. Tabii ki almadım, yemeyeyim diye)

Yerfıstığı ile fındık ezmesinin besin değerlerini karşılaştırdım. Protein esas ya, yerfıstığı ezmesinde fındık ezmesine göre 2 katı daha fazla protein var. Yağ oranı da daha düşük. Eh bu durumda, yer fıstığı ezmesi kullanıyoruz. (www.diyetkolik.com sayfasından bilgidir.)

protein topu

Malzemelere gelince,

  • 60 gr whey protein tozu (evde çikolatalısı vardı, herhangi biri olabilir)
  • 3 çorba kaşığı Calve fıstık ezmesi
  • 4 çorba kaşığı harnup yani keçiboynuzu pekmezi (yoksa bal olabilir, ama üzüm pekmezini tavsiye etmem, yanık bir tadı oluyor)
  • Üzerine veya içine kullanmak için
    • 1/4 cup yulaf ezmesi
    • 1/4 cup damla çikolata
    • 1/4 cup ince kıyılmış ceviz

protein topuYapımı son derece basit. Bütün iç malzemeyi bir çanağa alın ve karıştırın. Bir yerden sonra yoğurmanız gerekecek. Oldukça sert oluyor. Daha sonra içine yulaf ezmesi, ceviz, çikolata ne isterseniz ekleyebilirsiniz. Ancak çeşidi arttırdıkça, miktarı azaltmanız lazım. Yani toplam 1/4 bardağı geçerseniz, malzeme ziyanı olma riski var. O yüzden ne yapıyoruz? (Ben ilk seferinde öyle yaptım da 🙁 )

Ellerimizi ıslatıyoruz, cevizden biraz daha küçük toplar hazırlıyoruz, sonrasında diğer malzemelere buluyoruz. Veya isterseniz, poğaça gibi malzemeyi içine koyun ve öyle top yapın. Size kalmış.

Ben bu miktarlarla toplam 12 top yapabildim.

protein topu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.