Hamsi ekmeği mi desem, hamsi mücveri mi? 284 kalori / 12 porsiyon

Tam mevsiminde, tam zamanında gelen tariflrden biri olsun istedim. Haberlerde, her yerde, hamsi bolluğundan bahsediyorlar. Eh böyle kova kova, gümüş gümüş hamsiler varken, yeni bir yemek denemeden olmaz.

hamsili ekmekBu da kulaktan dolma tariflerden biri. Görmedim, yemedim, sadece dinledim ve yaptım. Öylesine, arkadaşlarla İTÜ’deki briç dersimizden yürüyerek dönerken dinledim. Eh yol üstünde de Beşiktaş balık pazarı varken, hemen deneyeyim dedim, daldık balık pazarına, aldık balıkları doğru eve.

1 kilo hamsi ile Ortaköy’e kadar ancak yürüdük. Pastırma yazı sayesinde ter içinde kaldık, Ortaköy’de sade kahvelerle nefeslendik. Akşam için plan yapıldı, valide sultan davet edildi, koşa koşa eve gelindi. Sonra kulakta kaldığı kadarı ile yapıldı.

hamsiBenim vereceğim tarifte, 1 kilo ayıklanmamış hamsi ile, 8 porsiyon çıkıyor. Alüminyum kaselerde porsiyonlayıp dondurmak, sonra da çıkarıp çıkarıp teflon tavada pişirmek en güzel yanlarından biri. Derin dondurucudan, kısık ateşe alıp 20 dakikada sıcacık pofuduk, doyurucu, lezzetli. Haydi kolları sıvayın doğru mutfağa:

Malzememiz şöyle;

  • 1 kilo ayıklanmamış hamsi
  • 1 demet maydanoz
  • 8 sap taze soğan
  • 4 yumurta
  • 2 bardak mısırunu

Hamsileri güzelce ayıklayın, kılçıklarını hamsi kuşu yapacakmış gibi çıkarın. İşin tek zahmetli yanı bu. Hani hazır çıkarılmış bulursak, en kolayı tabii. Ama Beşiktaş Balık Pazarı’nda bu hizmeti vermiyorlardı. Paşa paşa elde ayıkladım hepsini.

hamsi mücveriKılçıksız hamsileri, ince ince doğrayın. İncecik kıyılmış maydanoz, yeşilleriyle beraber doğranmış taze soğanlarla beraber karıştırın. Sonra üzerine mısırununu ekleyin, 4 yumurtayı kırın. Tuzunu karabiberini ekleyin. Hepsini güzelce karıştırın. Köfte hamuru kıvamında bir hamur olacak.

Şimdi ben bilemedim, hazırlıksız yakalandım. O yüzden siz daha başlamadan önce, hani küçük alüminyum kaseler var ya, onlardan 10 tane kadar hazır edin. Hemen yiyeceğiniz kolay. Teflon tavanın dibinde az zeytinyağı kızdırın, üzerine kaşıkla hamurdan dökün, kaşığın tersi ile düzleyin. 15-20 cm çapında olabilir. Pişince ters çevireceğinizi unutmayın, çok büyük olmasınlar. Siz bu kare kaselerin dibine bir parmak kadar bu hamurdan koyup dondurabilirsiniz. Sonra çıkarığ, teflon tavada kısık ateşte kızarana kadar pişirin derim.

hamsi mücveri

 

Birazcık bereketli bir tarif oldu sanırım, ben bir tane hemen yemelik yaptım, geri kalanını, hazırlıksızdım dedim ya, ancak yuvarlak borcam tepsilere koydum. Bir 22 cm’lik, bir de 26cm’lik çıktı. Onları doğru derin dondurucuya attım. Fırında pişireceğim. Ya da, irice bir teflon tavada. Dur bakalım.

 

Lakin, küçük olan, hemen yemelik olan lokum gibi oldu. Orta ateşte, iyice kızarana kadar altüst ederek pişirdim. İki kişiye antre olarak, bir kişiye yanında bol salata ile doyumluk olarak enfes bir öğün çıkardı.

Haydi haydi, önce doğru balıkçıya, sonra da mutfağa.. Hamsi mevsiminde bu tarif kaçmaz.

Afiyetle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.