Hardallı ballı parmak tavuklar 521 kalori

ballı hardallı tavukHardallı ballı soslar, fast-food’ların yaygınlaşmasıyla mutfağımıza girdi. Yoksa ne ben, ne annem, ne kardeşlerim kimsenin aklına hardal ile balı karıştırmak gelmezdi. Hani tatlı ile tuzluyu karıştırdığımız çok olur, ama acı ile tatlıyı karıştırmazdık hiç. Bu tarifi nerede yediğimi hatırlamıyorum maalesef. Ama içerik olarak bakınca oldukça Amerikan-british duruyor. Fransız olmadığı kesin. İtalyan hiç değil.

Nereden geldiyse geldi, bizim evin sevilen yemeklerinden biri oluverdi. Oğluş nasıl yapıyorsa yapıyor, bunu yoğurtla yiyor. Hardal, bal, mısır gevreği yoğurt. Peşpeşe sıralayınca bana hiç cazip gelmedi. Israrla enfes olduğunu iddia ettiği için, denemenize birşey demiyorum.

 

Bu yemeğin en güzel özelliklerinden biri, sosun içinde uzun beklemesi. Dolayısıyla bir gece önceden yapıp, son dakika eve gelince pişirme şansınız var. Hepsini bitiremezseniz o da sorun değil, sosun içinde 2 gün durabiliyor. Ama bir kere mısır gevreğine buladınız mı, artık pişmesi lazım.

Malzemelerimiz şu şekilde;

  • Tavuk kalça şiş (isterseniz göğüs eti de olabilir, tercih sizin)
  • Pınar sarı hardal (fazla acı olmayan, hamburger cinsi hani)
  • Bal
  • Şekersiz Mısır gevreği

hardallı ballıÖnce derin bir kapta hardal ve balı karıştırıyoruz. Bir cup hardala 3/4 cup bal koyabilirsiniz. Ama eklerken devamlı tadın. Hardalın sirkeli tadının kaybolmaması lazım. Kullandığınız hardalın cinsine göre çok değişyor.

Tavukları parmak parmak kesiyoruz, hepsini karıştırılmış sosa buluyoruz ve buzdolabına kaldırıyoruz. Ne kadar uzun dinlenirse, lezzeti o kadar çok çekiyor.

 

ballı hardallıPişireceğimiz zaman, 2 cup şekersiz mısır gevreğini rondoda güzelce kırıyoruz. Ne kadar kırsanız da, ne kadar blenderdan geçirseniz de içinde iri parçalar kalıyor. Sorun etmeyin.

Daha sonra bir yaptığınız miktara göre, bir borcam kabı yağlayabilirsiniz, veya fırın tepsisine yağlı kağıt serebilirsiniz. Pişme esnasında, sos ve mısır gevreği bazen hafif.e ayrılıyor. O yüzden borcamda pişirerek getirmek daha avantajlı olabilir.

 

ballı hardallı

180 derece sıcak fırında, her tarafı çıtır çıtır olup rengi değişene kadar pişiriyoruz. Sulu sulu, nefis aromalı, enfes bir tavuk oluyor. Pişmesi 20-25 dakika alıyor. Bu arada yanına güzel bir salata yapabilirsiniz mesela.

ballı hardallıOğluş, yoğurtla yemeye bayılıyor. Ben bol yeşil salata ile seviyorum. Siz de deneyin, bakalım siz hangisini seveceksiniz.

Afiyet olsun!

 

Screen Shot 2015-02-13 at 21.07.24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.