Lazanyayı dürdüm

Hani bu deli kadından bahsetmiştim size. Bir yaptığını bir daha yapmaz, macera arar diye. İşte o deli kadın yine rahat durmadı. 40 yıllık canım kat kat lazanyayı dürdü. Neymiş, “Du’ bakalım nasıl oluyor?” muş. Sonuç ?

lazanyaSunum beklenmedik olduğu için eğlenceli.Pay etmesi daha kolay, kesmenize gerek kalmadan, her rulo bir pay oluyor. Tabii iki pay koymak daha doyurucu oluyor. Daha az malzeme ile, daha büyük bir sunum oluyor, ki bu ne demektir, 2 kişilik lazanya yapabiliyorsunuz. Kabı dolduracağım diye yarısı yarına kalacak kadar çok yapılmıyor. Ben dar uzun kabıma, 5 rulo sığdırdım. Bu 2 kişilik yemekti. Yanına bol salata ve güzel bir meyve ile hafif bir yemek oldu. Hafif ama oyuncaklı, eğlenceli ve tabii çok lezzetli.

 

 

30cm’lik kabıma yaptığım 2 kişilik lazanyanın tarifi şöyle.

 • 5 yaprak Jamie’s lazanya (haşlamana gerek yok diyor, ama dürebilmek için haşladım)
 • 300 gr. kıyma
 • 150 gr. mantar
 • 2 havuç
 • 1 soğan küp küp kesilmiş
 • 1 diş sarmısak ezilmiş
 • 2 çorba kaşığı domates rendesi
 • 1 cup rende kaşar
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 lt’ye yakın süt
 • Tuz, karabiber, hint cevizi

Öncelikle soğanlarımızı küp küp kestikten sonra, tencerenin dibinde az su ile haşladım. Yağda çevirerek kavurmak yerine bu daha hızlı ve daha hafif olduğu için bu sefer haşlamayı tercih ettim. Tencerenin dibine soğanları kavrayacak kadar (üzerini kapayacak kadar değil, daha az) su koydum, azıcık tuz serptim, soğanlar yumuşayıp suyunu çekene kadar pişirdim.

Buna sarmısağı ve kıymayı ekleyip güzelce kavurdum. Sonra rende havucu, minik doğranmış mantarı, domates püresini, taze çekilmiş karabiberi ekledim, kimseler görmeden bir de kesme şeker atıverdim içine, sonra suyunu salıp çekene kadar pişirdim. Annem, bu kadar malzemeyi neye koysan lezzetli olur kuzum der. 😀

Başka bir tencerede, 2 çorba kaşığı unu azıcık zeytinyağı ile harmanladım, üzerine sütü ekleyerek boza kıvamında pişirdim. Beşamel sosumuzu hazırlarken içinde topak kalırsa, blenderdan geçirebiliyoruz. Hint cevizi (veya cevizi bevva artık nasıl alıştıysanız) ekledim. Sütlü soslara ben çok yakıştırıyorum. Hararetle denemenizi öneririm.

Yapraklarımızı yumuşayacak kadar haşladım. Sıra geldi, oyuncaklı kısıma.

lazanya

 

 

Her bir yaprağın üzerine suyunu iyice süzdürdüğüm kıymadan, ve üzerine bolca rende kaşar ekledim. Olabildiğince sıkı rulo yapıp dürdüm. Sonra kabıma yerleştirdim.

lazanya

 

 

 

İşin zevkli kısmı bu sarma işinde. Evet ellerimiz biraz kirleniyor, ama lezzetimiz de yemeğe geçiyor. Rahmetli babaannecim, senin elinin değdiği belli oluyor derdi.

 

 

 

lazanyaLazanyayı kat kat yaptığımız zaman, kıyma katlarının arasına bir kaç kaşık beşamel sos da koyulur. Ama rulo yaparken, beşamel sos sarma işlemini çok zorlaştıracağı için sadece üzerine koymayı tercih ettim.

lazanyaİşte ortaya çıkan sonuç! Üzeri çıtır çıtır pişmiş, enfes bir lazanya tepsisi.

lazanya

Afiyet şekerler olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.