Limon limon, ekşi ve tatlı…. Limon barların en kraliçesi 15 dilim / 316 kal.

Limonlu tatlılara bayılırım. Bu tatlıların kralı  limonlu krema ise, en kraliçesi de, limonlu bardır.   Limonlu krema, yoğun bir yemeğin ardından, damağınızı ferahlatırken (yutkunun yutkunun), limonlu bar, dolu dolu bir çay sofrasında içiniz çikolatalı tatlardan mesela, bayıldığı zaman, kurtarıcınız olur.

limonlu barLimonlu bar, fazla tatlı sevmeyenlerin gözdesi olacaktır. Altındaki kıtır hamurun üzerinde, yoğun limon kreması, pudra şekeri. Hem de buzdolabından buz gibi. Yanında enfes bir çay. Nedense kahveyi yakıştıramadım 🙂

Limonlu bar deyince, pek çok tarif var. Benim gibi yemek kitabı koleksiyoncusuysanız, evdeki bin kitap ve derin derya internet üzerinde limonlu bar tarifleri arasında kaybolmanız işten değil. Kremalısını mı istersiniz, yulaflısını mı, bademlisini mi… Çeşit çeşit. Hepsini denemeye imkan yok tabii. İçlerinden en güzelini bulup çıkarmak lazım. Ben 3 deneme yaptıktan sonra, (yok hepsini yemedim, hepsini aynı gün yapmadım merak etmeyin) bu tarifte karar kıldım.

Tarife geçelim mi?

Limonlu bar, iki katlı bir bar. Altında sert kıtır bir kabuk var. Aynı derecede lezzetli bir tart hamuru. Ama dilimlemesi biraz zor. Kırılma riski var. O yüzden pişirme derece ve sürelerine dikkat etmek gerekiyor.

Tabanı için;

  • 1 cup tereyağ
  • 2 cup un
  • 2/3 cup pudra şekeri

karıştırarak yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Ortam çok sıcaksa (benim mutfağımda olduğu gibi) hamuru biraz buzdolabında bekletmek iyi bir çözüm olacaktır. 24cm’lik kare bir kalıbın altına yağlı kağıt koyun, kenarları yine de yağlayın, ve hamuru yayın. Ben elimle parça parça yaydım. Merdane için fazla yumuşak bir yapısı vardı.

Hamuru 175 derece sıcak fırında 15 dakika kadar pişirin. Kenarları hafifçe renk değiştirecek. Hafifçe ama, aman dikkat. Yoksa servis sırasında kırılma riski yüksek. Dolayısıyla kontrol edin, sizin fırınınızda 12 veya 17 dakika da sürebilir.
Bu arada limonları sıkma ve kabukları rendeleme işini yapabiliriz. Yani üst kremasını.

  • 7 yemek kaşığı limon suyu
  • 1/4 cup limon kabuğu rendesi (5-6 limonu rendelemek gerekiyor)
  • 1/4 cup un
  • 4 yumurta
  • 2 bardak şeker
  • 1/2 tatlıkaşığı kabartma tozu

Limonları rendeleyip sıkma işi bitince kremayı birleştirme işine geçebiliriz:

Önce yumurtalar ile (oda sıcaklığında olmaları gerektiğini hatırlatayım) şekeri karışana kadar çırpıyoruz. Kabarmasını beklememiz gerekmiyor. Üzerine unu, limonu ve limon kabuğu rendesini ekleyelim, hepsi güzelce karışsın en son kabartma tozunu da ekleyip hala sıcak olan tart hamuruna dökün… Bu hamurun azıcık yumuşamasını sağlıyor. Krema taban ile bütünleşiyor.

limon bar
Sonra doğru fırına… Bu defa yine 15-20 dakika kadar.. Kalıbı sallayın. Kenarları pişecek, sertleşecek, ama göbeği hala hafifçe sallanıyor durumda olacak. Üzeri güzelce kızaracak.

Bu noktada fırından çıkarın, oda sıcaklığına gelsin. Sonra buzdolabına… Buzdolabında bekledikçe ortası da sertleşecek. Merak etmeyin.

 

 

limonlu bar

Ne kadar beklerse o kadar güzel.

Ben bir gün beklettim. Dilimledim. Üzerini bol pudra şekeri ile süsledim, birkaç nane yaprağı ile renklendirdim.

 

 

 

 

Sonuç?

limonlu bar

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.