Limonlu çatlak kurabiye 59 kalori

Özellikle bahar ve yaz aylarında, limonlu tatlılara bayılırım. O tazecik, canlandıran sizi şöyle bir şaşırtıp kamaş kamaş yapan tadı severim. Aslında genelde ekşi ile hiç aram yoktur. Erik, çağla pek sevmem. Ama ekşi ile tatlı birleşince bir başka oluyor.

limonlu çatlak kurabiyeAğır bir çay misafirine tarif toparlarken rastladım bu kurabiyeye. Bilen bilir, misafir kaç kişi ise, neredeyse o kadar gün öncesinden hazırlıklara başlarım. Hele şöyle 12 kişilik bir davet söz konusuyda, tarif toparlama, okuma araştırma süresi de, bildiniz evet 2 haftayı bulur. Sonra, masa örtüsü, peçete, servis parçaları derken, önce alışveriş, sonra pişirme günü veya tercihan günleri. Bunu zahmet veya yorgunluk veya zor iş olarak görmeyin. Benim için işin en zevkli kısmı bu zaten. 😀

Lafı uzatmayayım, bu benim gibi çatlak kurabiyeleri instagramda gördüğüm zaman, denenecekler listesine aldım. (Misafir faslı geldi geçti, diğer denenenler de peşpeşe gelecek tabii)

Öncelikle tarifi yayınlayan www.baketotheroots.de ye sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. 😀 Takip etmenizi tavsiye ederim. Hoş, fotojenik, neşeli, güzel bir sayfası var.

limonlu kurabiyeTarifi birebir uyguladım, yabancı bir siteden tarif deneyeceksem, ilk seferinde birebir uymaya gayret ederim. Kimi zaman malzemeyi tam tutturmak sorun olur tabii. Sour cream, buttermilk, double cream gibi süt ürünlerinin alternatiflerini bulmak veya icing sugar, confectioners sugar, powdered sugar ın meğersem aynı bildik pudra şekeri olduğunu keşfetmek zaman ve emek alır.

IMG_3079Neyse, ilk deneme başarılı oldu. Tek sıkıntım, kokulu ve kalın kabuklu limon bulma sıkıntısıydı. Meyer limonu denilen, mis kokulu limonların mevsimi kısa olduğu için, bizim klasik yatak limonu ile idare etmek zorunda kaldım. Ama limon tadı benim istediğim kadar keskin olmadı. Bir daha ki sefere daha çok limon kabuğu rendesi ve limon suyu kullanılacak.

  • 300 gr un
  • Bir pinçik tuz
  • 1 tepeleme çay kaşığı kabartma tozu (karbonat daha iyi sonuç verir)
  • 1 limonun kabuğu (2 limonun kabuğu daha iyi olacak kesin)
  • 115 gr tereyağ (oda sıcaklığında olmalı)
  • 150 gr tozşeker
  • 1 yemek kaşığı limonsuyu (2 yemek kaşığı ile denenecek)
  • 2 yumurta (oda sıcaklığında lütfen)
  • 1 bardağa yakın pudra şekeri

En özendiğim mutfaklar, upuzun tezgahları olan, bol camlı, aydınlık, evin salonu kadar büyük mutfaklar. TV programlarına bakarsanız, sanırsınız ki, Türkiye’mde evlerin mutfakları 30-35 m2, her mutfak adalı döşenmiş, aydınlık kocaman mutfaklar. Tabii o kocaman mutfaklarda, kalabalık aileleri doyurdukları için de, set üstünde, bir köşede, tel sepet içinde yumurtalar, saksı içinde de naneler, maydanozlar bekler… Oysa işin realitesi, hem de en iyimser hali ile, 10-12 metrekareyi geçmeyen, karanlık, setüstü elektrikli eşyalarla dolu, biraz sıkışık mutfaklardır. Yumurta o kadar hızlı tüketilmediği için buzdolabında, yeşillikler de sebze çekmecesindedir. Eğer aydınlık bir cam varsa saksı hayalim gerçek olur tabii. Neyse.. Bırakın hayali, biz işimize dönelim.

Anladınız siz onu. Tereyağını ve yumurtayı oda sıcaklığına getirin. 😀

Sonra tereyağını tozşeker ile elkremi gibi olana kadar çırpın. İçine yumurtaları ve unu, kabartma tozunu yavaş yavaş ekleyin. En son, limon kabuğu rendesini ve limon suyunu da ekleyin. Oldukça yumuşak bir hamur olacak, meraklanmayın.

IMG_3083Daha önceki denemelerimden tecrübe ile sabittir ki, kurabiye yaparken, kabartma tozu yerine karbonat kullanırsanız, hamurun rengi daha sarı-turuncu oluyor. Tabii kullandığınız yumurtaların da etkisi var. Ancak önemli bir detay. Ben ilk denemede, tarife sadık kalıp kabartma tozu kullansam da, aklımda karbonat kaldı. İlk fırsatta, ilk denemede, bu değişiklikleri yapacağım. Sonucu paylaşırım, ve tarifi de güncellerim 🙂

 

Hamuru dinlenmesi ve tabii biraz sertleşmesi için buzdolabına kaldırıyoruz. Hamur yarım saat kadar beklerken, biz fırını 180 dereceye getirelim, ve iki tepsimizi yağlı kağıt ile kaplayalım.

çatlak kurabiyeDerin bir çorba tabağına pudra şekerini koyalım, iki çay kaşığı hazırlayalım. Zamanın sonunda, hamuru buzdolabından çıkarın, çay kaşıkları ile toplar alıp pudra şekerinin içine atın. Topların her tarafının iyice şekere bulanmasını sağlayın sonra, tepsiye aralıklarla yerleştirin. Bu minnacık toplar pişerken büyüyecekleri için, daha doğrusu çatlayacakları için aralarında yeterince boşluk kalmasına dikkat edin.

 

 

 

limonlu kurabiyeSonra bekletmeden doğru fırına…. 8-9 dakikayı geçmeyin. Çabucak pişiyor. Fazla pişirirseniz, bu defa sertleşme riski var. Limon kokusunu kaybetmeden, ortası hafif gevrek kalması için 8-9 dakikayı geçirmeyin.

Hamuru hep buzdolabında bekletmeye dikkat edin. Fırının boşalmasını beklerken, başka yağlı kağıtlara hazırladığınız kurabiyeleri de buzdolabında bekletebilirsiniz.

İşte bitti bu kadar… Çay kaşığı ile yapınca, bayağı bereketli bir tarif oluyor.  Ben yaklaşık 50 tane çıkarmayı başardım. Haydi bakalım deneyini siz kaç adet çıkaracaksınız…

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.