Nutellalı muffinler

Nutella’lı ne çok tarif denemişim? Nutella’lı bankacılar, tamamen Nutella’dan yapılan  Nutellalı muffin… Bu seferki de Nutellalı bir muffin… İçinde hem damla çikolata var, hem nutella. Oğluş keklerde illa çikolata, kakao aradığı için hep benzer tariflerin çevresinde dönüp duruyorum.

Nutella dedim diye illa o markayı kullanmak zorunda değilsiniz. Bitter Sarelle olabilir, klasik çocukluğumun Şokellası olabilir (biraz tatlı ama olsun), ablamların tercihi Torku olabilir…

Nutellalı kekYapılacak işlem basit.. 😀 Evet, farkındayım, hep öyle söylüyorum değil mi? Ama bu işi gözünüzde büyütmemeniz için, gerçekten.

Önce, basit Muffin tarifi yapılacak, yaniii, bir çatal, iki kapla başlıyoruz…

Malzemeler;

Derin bir kapta,

  • 1 bardak süt
  • 1 yumurta
  • 1/3 cup zeytinyağı

karıştırılacak. Bunlar sıvılar, kenarda dursun. Evet, zeytinyağı tamamen karışmıyor, ama olsun, olsun. Siz kaba önce yumurtayı koyun, onu çırpın, sonra sütü, en son da zeytinyağını ekleyin karıştırırken. Yoksa fazla sıvı olduğu için yumurta iyi karışmıyor.

Ben normalde muffinlerde, süt yerine kefir kullanıyorum. Daha ıslak ve daha pofidik muffinler oluyor.  Ancak özellikle bu tarifte, içine de nutella koyduğumuz için, biraz daha tok bir hamur gerekiyor. O yüzden sütten şaşmayın derim. 

Derincene bir kasede,

  • 2 bardak un
  • 1 bardaktan az tozşeker
  • kabartma tozu
  • vanilya

karıştırılacak, ortasına havuz yapılacak, ve sıvılar buraya yedirilecek. Çok çırpmanıza gerek yok, hatta çatalla karıştırmak yeterli olacak. Hamurun içinde pütürler kalması sorun değil.

IMG_2864Sonra bu karışımın içine 1/2 cup kadar damla çikolatayı ekliyorum. Eğer aman bol çikolatalı olsun diye daha fazla eklerseniz, hamurun kaldırma kuvveti (arşimed gibi oldu di mi) yetişmeyeceği için, çikolatalar dibe batacaktır.

IMG_2863İş bitti sayılır. Fırını 175 dereceye getirin. Muffin yaplarını yağlayın. Sonra he muffin kabının dibine 1 tatlıkaşığı kadar hamur koyun. Üzerine çaykaşığı ile nutella (dilim alışmış, kusuruma bakmayın) sonra yine 1 tatlıkaşığı hamur, nutellanın üstünü kapatacak kadar.

Doğru fırına 15-20 dakika kadar pişecek.İyice soğuduktan sonra kalıptan çıkarın. Sıkı kapalı bir kapta, bir haftaya kadar dayanıyor.

Koparınca ortasındaki nutella akmıyor. Öyle volkan kekler gibi sanmayın. Ama çikolata delisi çocuklar için çok lezzetli, tatmin edici, doyurucu bir muffin oluyor. Sabah kahvaltısı yerine, okuldan geldiği zaman bir bardak sütle bayıla bayıla yiyeceklerdir.

Tamam canım, siz de çayın, kahvenin yanına bir tane yiyebilirsiniz. 😉

Afiyet şeker olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.