Limonlu kek 12 dilim, 162 kalori

Kekler ikiye ayrılır…

limonlu kek

IMG_0299

 

Güzeller / çirkinler değil

Çikolatalı / meyvalı değil

Unlu / Unsuz değil

 

 

 

 

 

 

Tamam tamam, ciddileşiyorum, toparlıyorum 🙂 Kekler yapım aşamalarına göre ikiye ayrılırlar:

Yumurta ile şekeri kabartarak yapılan kekler, (Angel food cake, Genoise tarzı kekler) veya yağ ile şekerin krema yapılarak başlanan kekler (Anne keki, pound cake gibi) Hepsinin yeri, tadı, sunumu ayrıdır. Ben şekerin yumurta ile kabartılarak başlanan kekleri daha çok severim. Daha bulutsu bir dokuları var sanki. Diğerleri de yumuşak, ama daha tok olurlar. Hepsine birden kek demek ne üzücü değil mi? Herşeyi aynı kefeye koymak. Halbuki moda kategorize etmek 😉

Sadece yumurta sarısı ile yapılan bir kek arıyordum. Benim tercih ettiğim yumurta-şeker diye başlanan keklerde yumurtanın beyazı da önemli bir rol oynadığı için mecburen yağ-şeker tariflerine odaklandım. Sonunda, anne kekine benzer, ama yoğun limon aroması ile (ve hatta bir dahaki sefere bol haşhaş tohumu ile denenecek) enfes bir kek çıktı ortaya.

Protein rejimi neticesinde evde biriken yumurta sarıları, “rejim-bitti-hadi-yiyelim” döneminde kek, krema, kurabiye olarak kullanılıyor. Ne kadar pratik değil mi? Yaşasın derin dondurucu.

Malzemeler şöyle;IMG_1897

 • 85 gr tereyağ
 • 2/3 cup toz şeker
 • 4 yumurta sarısı
 • 1+ 1/4 cup un
 • 1/3 cup süt
 • Kabartma tozu
 • 1 limonun kabuğu ve suyu

Üzeri için; (isterseniz, mecburi değil)

 • 1 limonun suyu
 • 1/2 bardak veya 1 çay bardağı kadar su
 • Bir iki dilim kadar limon kabuğu
 • 4 çorba kaşığı pudra şekeri
 • bir avuç blueberry

Klasik tariftir, klasik kuraldır. Önce fırını yakın, 180 dereceye ısınmaya başlasın. Bütün malzemeler de, oda sıcaklığında olmalı. Keki yapmaya karar verince, ben önce fırını yakarım, sonra yumurtaları da çabuk ısınmaları için fırına koyarım. Tereyağını da 30 sn. kadar mikrodalgada çeviririm. İşleri çabuklaştırmanın bir yolu 😀 Yoksa anne usulü yapılacaksa, bütün malzemeleri set üstüne çıkar, bekle ki hepsi oda ısısına gelsin.. O kadar zamanımız yok maalesef.

Yumurtaları fırında unutma riskiniz yok merak etmeyin. Ha de ki unuttun, salatada kullanabileceğin katı yumurta olur 🙂 Fena mı?

Dar uzun bir dikdörtgen kalıbı güzelce yağlayın. Ben genelde unlamıyorum, piştikten sonra çevirdiğiniz zaman üzerinde bazen unlar kalıyor, o görüntüyü pek sevmiyorum.

Unu ve kabartma tozunu güzelce eleyin.

IMG_1898Yumuşamış ama erimemiş tereyağını şeker ile güzelce krema yapın. Bu 4-5 dakika çırpmak demek. Şeker iyice eriyecek, tereyağ beyazlayacak. Yumurta sarılarını mikser ile iyice çırpın, rengi biraz açılacak, hani neredeyse konsepte uygun bir şekilde, limon sarısı gibi olacak. Şimdi bunu yavaş yavaş yağlı karışıma ekleyin. Hep mikser ile. Eğer standlı mikseriniz varsa, çok kolay oluyor.

Karışım homojen olunca, kaşık kaşık unu karıştırmaya başlayın. Bu işlemi hep mikser ile yapıyoruz. Hamur sertleştikçe içine sütü ekleyin. Biraz süt, biraz un. Bütün hepsi bittiği zaman son olarak limon kabuğu rendesini ve limon suyunu ilave edin. Son bir iki defa karıştırın. Tamamdır. Eğer haşhaş da eklemek istiyorsanız, bu aşamada ekleyebilirsiniz. Hamurumuzu yağlanmış kek kalıbına dökün, güzelce sallayın, hamur iyice yerleşsin. Sonra ısınmış fırına verin.

Ben fırında tek bir tepsi, kalıp pişirdiğim zaman, fanını kullanmıyorum. Fan pişme süresini ciddi olarak değiştiriyor. Yine fansız olarak 40 dakikada pişiyor. Kürdan ile pişip pişmediğine bakın. Kürdanın üzerinde bir iki kırıntı varsa tamamdır. Fırını kapatın, kapağını açın, kalıp fırının içinde biraz daha beklesin. Burada ılınsın.

Üzeri kabuklanan, nefis bir kek oluyor. Üzerine isterseniz pudra şekeri serpebilirsiniz. Veya tarifini verdiğim limon sosunu yapabilirsiniz.

limonlu kek

Limon suyunu pudra şekeri ile pişirip, şekeri eritin. İçine hafifçe sulanacak kadar su ekleyin, limon kabuklarını atın. Şeker iyice eriyip kaynamaya başlayınca, limon kabuklarını bir çatal ile çıkarın ve içine biraz ezdiğiniz, ama bazılarını da bütün bıraktığınız blueberry’leri ekleyin. Hafifçe bir tıkırdasın, sonra altını kapatın. Serinlemiş ya da ılınmış kekin üzerine bu karışımı dökebilirsiniz.

Afiyet şeker olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.