Nigella’nın tavuğu

Sucuklu Tavuk

Nigella Lawson’un programlarını seyrediyorsanız, nasıl bir tutkuyla yemek yaptığını bilirsiniz. Malzemeleri bol bol, dolu dolu kullanır. Acımadan kremalar, kaşık kaşık şeker, kutu kutu çikolata koyar yemeklerine. Sonra da afiyetle yer, yedirir. Ama en komiği, gece yarısı yataktan kalkıp buzdolabının ışığında gizlice kalanları götürmesidir. Bulaşıcı bir iştahı vardır.

Bu yemeği de bir akşam vakti, seyreden bir arkadaşım anlattı. Öyle bir anlattı ki, ispanyol sucuğu chorizo kullanarak yapıyordu, o sucuğun acılı baharlı kokusu odaya dolmuştu sanki. Ağzımız sulandı, özendik, bir akşam yemeğine arkadaşımla beraber denedik.

 

 

Öncelikle belirtmekte fayda var; Chorizo bizde o kadar pahallı ki, (istediPolonez parmak sucukği miktar için 120TL bayılmamız gerekiyordu) biz kendi sürümümüzü yarattık. Chorizo dediği, kalın çekilmiş, baharatlı sucuk. Kalın çekilmiş olduğu için, Pınar veya Maret’in sucukları kategori dışında kaldı. Onun yerine biz de baharatlı fermante, ama doğranabilecek gibi bir mangal sucuğunda karar kıldık. Aradık taradık, görüntü olarak da en çok içimize sinen, Polonez’in fermante mangal sucuğu oldu.

Geri kalan malzeme kolay,

  • 2-3 kırmızı soğan,
  • 1kg’ye yakın taze patates
  • 8 adet tavuk budu. (O konuda da, derili, organik butları yeğledik)
  • 1 portakal kabuğu rendesi
  • Kekik,
  • Toz acı biber
  • Karabiber
  • Tuz

Bundan sonrası tam Nigella’lık! Herşeyi kabaca doğra, bol bol baharatla (kekik, tuz, karabiber, portakal kabuğu rendesi), güzelce yağla (tabii ki zeytinyağı),  hepsini karıştır, at fırına!

Nigella fırın tavuk

Hepsini çiğden fırınlayınca, haliyle pişme süresi hayli uzadı. Tavukların kızarması, kemiklerinden ayrılacak kadar pişmesi derken, 180-190 derece fırında, 80 dakikayı bulduk.

Nigella fırın tavuk

Doğruyu yazacağımıza söz verdik. Hımmm, itiraf.com:

Lezzetli mi? Eveeeetttt!!! Çok lezzetli. Ama ekstra havalara uçuracak gibi mi? Değil.

1. Beklediğimiz kadar aromalı olmadı

2. Ya bizim sucuklar yeterince yağlı değildi, ya da chorizo çok daha yağlı içindeki etten dolayı da olabilir tabii.

3 Daha çoook baharat kaldırırmış. Özellikle paprika, toz acıbiber. Ama çocuklar varken olmadı olamadı.

4. Chorizo, sucuk farkı herhalde, bence sanki bir başa yakın da sarmısak yakışır.

Denenir mi? Eveeettt.. Yine yapılabilir, tabii yukarıdaki değişikliklerle.

Misafire çıkar mı? I-ııhhhh.. Çok şık bir sunumu yok. Hani aile ve yakın arkadaşa tabii olur, ama öyle ağır bir misafire, havalı bir sofraya gitmez.

Bizim için dostlarla beraber samimi bir arkadaş sofrasıydı. Yanında bolca yeşil salata, bir de mükemmel çikolatalı muhallebi ile işlem tamamlandı.

Gönüller bir, kahkahalar şen olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.