Portakallı çikolatalı crumble

chocolate crumbleCrumble. Üzeri azıcık kıtır hamur kabuğu, altında pişerken patlamış meyvalar. Şöyle kırmızı meyvalar, erik ,vişne, veya armut, veya elma en klasiği. Fırından çıkar, hala cızırdarken üzerine bir top dondurma veya adabınca creme anglaise eklenir, sıcak-ılık servis yapılır.  Peki, başka birşeyle olmaz mı yani? Dedim….

Çikolatalı deneyelim dedim. Ama çikolatanın yoğun tadını yumuşatmak için en güzel eşlikçiyi aradım. Çok sulanmayacak, bittere yakışacak bir acılık verecek. Dedim ki, bu defa portakal olsun. Elim Dalfour’un portakal reçeline gitti ister istemez.

Bitter çikolataya bitter portakal 😉

Tarif çok kısa ve öz:

  • 1 paket Tikveşli krema
  • 250 gr bitter çikolata

Kremayı derin bir tencerede eriyip üzerinden dumanlar çıkacak kadar ısıtın. Kaynamasın. İçine parça parça kestiğiniz bitter çikolatayı ekleyin. Hepsini güzelce karıştırın, erisin.

  • 100 gr tereyağ soğuk, küp küp mümkünse
  • 150 gr un
  • 50 gr toz şeker

Hepsini  blenderda ekmek kırıntısı gibi olana kadar çekin.crumble

Sonra önünüze minik fırın kaplarınızı alın. En miniğini ama. O kadar yoğun bir tatlı ki, fazlası yenmiyor.

Kabın dibine 1 yemek kaşığı serinlemiş ganajı yayın.

çikolatalı crumbleÜzerine 1 çorba kaşığı portakal reçelinden koyun. Ben Dalfour kullandım, ama siz çok tatlı olmayan başka bir reçeli de kullanabilirsiniz. Kabukları ince kesilmiş olmalı.

Azıcık portakal kabuğu rendesi veya kumkat rendesi ekleyip güzelce karıştırın.

Her kaseyi ağzına kadar tepeleme crumble hamuru ile doldurun. Az koyarsanız, fırında pişerken hamur gömülüp kayboluyor. Onun için çekinmeyin, bol doldurun. Sonra servis yapana kadar bekletin.

Servis yapmadan 30-40 dakika önce, fırınınızı 180 dereceye getirin, üzeri kızarana, etrafı dayanılmaz bir çikolata kokusu sarana kadar pişirin.

çukulatalı crumbleYanında mı?

Bir paket soğuk kremayı, çatalla, valla çatalla kabaca çırpın. Hani paketten çıkan suyu yedirecek kadar. homojen bir kıvama gelecek kadar. Veya kaymak, evet evet bildiğiniz kaymak. Ama kesinlikle dondurma veya şekerli bir sos değil. Dedim ya, o kadar yoğun ki… Kokusuyla delirtip, fazla kaçırırsanız şeker komasına sokacak kadar…

2 Replies to “Portakallı çikolatalı crumble”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.