Telkadayıflı tartçıklar

Eve telkadayıf almayagöreyim, (buyurun ingilizceye tercüme edin 🙂 ) paket 500 gr olunca, birçok şeyi bir arada yapabiliyoruz. Pek bereketli, lakin pek dayanıksız oluyor telkadayıf. Paketi açınca hemen kullanmazsan, kısa zamanda bozulması kesin.

karamelli tartöletAmma ve lakin, tel kadayıf o kadar sevdiğim bir malzeme ki, pek çok şekilde kullanabiliyoruz, pek hafif, pek çıtır, pek latif oluyor. 😀 Bu defa  daha önce denediğim Telkadayıfı kanepe altı nı tatlı olarak yaptım… Teyzem karamele bayılır. Pek de hamarattır, ona beğendirme telaşı ve umudu ile karamelli minik minik tartçıklar yaptım.

Size once teyzemden bahsetmem lazım. Hamarat kelimesi hafif kalır. Yaratıcı, becerikli, eli lezzetli, maharetli, sabırlı, sanatkar. Mutfak sihirbazı. En güzel kanepeleri, en güzel pavlovaları o yapar. Kendimi biraz ona benzetirim, yani benzetmeye çalışırım. Mutfak maceraperestliğim ona yakındır. Annemin aksine teyzem yeni tarifleri çekinmeden dener, hatta severek, merakla dener. Ancak ondaki sabrın yarısı bende yoktur. O minnacık kanepeleri neredeyse mikroskopik beceri ile süslerken, ben hızlıca servise hazırlar, lezzeti yerinde ise tamamdır diye düşünürüm. Benim için önemli olan lezzettir, sunuma sabrım pek yoktur maalesef.

İşte bu meşhur teyzeye çay sofrası hazırlamak, benim için ciddi iştir. Yeni birkaç tarifi kullanmak, görselliği yakalamak, lezzetli bir sofra kurmak şarttır. En güzel telaş 🙂

Hasbelkader, yakın zamanda böyle bir sofra kurdum. Karameli de pek sevdiği için, bu telkadayıfı kanepeleri karamelli yapayım dedim. Kremasını şekilli sıkabilmek için, her zamanki pastacı kreması yumuşak kalacaktı. O yüzden dondurulabilen, jelatinli pastacı kremasını kullanarak yaptım. Karamel tadı için biraz değişiklik yaptım tabii.

Buyurunuz tarife…

Karamelli olabilmesi için, pastacı kremasını yaparken şu adımları takip ettim;

  • Şekeri kremayı pişireceğim tencerede yaktım.
  • İstediğim renge (koyu çambalı rengi) gelince, üzerine sütü ekledim. Tabii ki çok kabardı, köpürdü. Etrafta çocuk olmamasına dikkat edin.
  • Altını iyice kıstım, sabırla karıştıra karıştıra şekeri erittim.
  • Yumurta sarılarını un ile karıştırdım. Sonra bunu kaşık kaşık sıcak süte ekledim. Hani alıştıra alıştıra. Önce yumurtaya sıcak sütü ekledim, sonra yumurtalı karışım yeterince sıvılaşınca hepsini tencereye boşalttım.
  • Devamlı karıştırmama rağmen topaklandığı için, el blenderı ile çırptım.
  • Koyu bir muhallebi kıvamı aldığı zaman, toz jelatini üzerine serptim,
  • Hızlı hızlı karıştırarak erimesini sağladım.
  • 1-2 kere daha blenderı çalıştırdım.
  • Tel süzgeçten geçirerek içinde hiç topark kalmadığından emin oldum.
  • Kremanın üzerini plastik streç ile kapladım, soğuttum.

Tel kadayıfı keseciklerini veya tart tabanlarını yapmak çok kolay.

Kadayıfı elleriniz ile kopararak tel tel hale gelmesini sağlayın. Sonra üzerine 50-70 gr kadar erimiş tereyağ dökün ve 2-3 çorba kaşığı tozşeker serpin. Bunların güzelce harmanlanmasını sağlayın. Bu aşamada ellerinizi kullanmanız gerekecek. parmaklarınız tereyağa bulanacak, ancak sizin elinizin lezzeti de pastaya geçecek. (Ahhh rahmetli babannem bizi cesaretlendirmek, övmek için ne çok kullanırdı bu lafı!)

kadayıf
Sonra bu yağlı kadayıftan çatalın ucu ile alın, muffin kalıplarının dibine koyun. Uygun bir kalıpla (ben havanın topuzunu kullandım mesela) bastırarak iyice yerleşmesini sağlayın. Parmaklarınızla da bastırabilirsiniz. Etraflarından sarkanlar olacak. Onları toparlamak zor ve zahmetli. Pişip kızardıkları zaman zaten çıt çıt gidiyorlar, o yüzden çok titizlenmenize gerek yok.

Doğru 170 derecelik fırına. Tabanlar hoş bir turuncu olana kadar 15 dakika kadar pişiriyoruz. Sonra soğumasını bekleyip kalıptan çıkarıyoruz yavaşça. Çıkarmak için iyice soğumalarını bekleyin, pek kibar, pek narinler 🙂

Diğer tarafta kremamız da soğudu ise, tabağa alma işlemini yapabiliriz.

Önce kremamızı bir sıkma kabına alın. Gül deseni vereceğiniz veya sevdiğiniz bir ucu takın. Sonra her bir tabana güzelce sıkın. Bu işlemi en son servis yapacağınız tabakta yapmak sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır. O kadar narinler (ve dayanılmaz görünüyorlar) ki, oradan oraya taşırken eksilebilirler.

Üzerini süslemek için ben yine karamel yaptım ve her bir pastacığın üzerine sapladım. Ancak karameller buzdolabına girince yumuşadı, o kıtır kıtır sert halleri gitti. Tavsiye etmiyorum yani. Veya karamelleri pastacıkların üzerine son son son dakikada koyabilirsiniz. Ama misafir içeride otururken öyle işlerle uğraşmayı pek değil hiç sevmem. Acele acele…

karamelli tartölet

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.