Pırasalı parmak börekler 48 adet 36 kalori

Pırasayı severim. Kışın güzel sebzelerinden biridir. Soğansı tadıyla, ben en çok zeytinyağlısını severim, daha doğrusu severdim. Daha sonra böreği, köftesi, tartı işin içine girince, hangisi favori yemeğim oldu bilemiyorum. Hepsini ayrı ayrı seviyorum.

Sevmeyeni çoktur, ama azıcık değişiklikle, az denemeyle o kadar kolay tadı değişirki, kesinlikle yemem diyenlere bile kolayca yedirebilirsiniz. Pırasa yediklerine inanmayacaklardır.

pırasalı börekBu börekler de o “Hadi canım, pırasa?” dedirtecek lezzetlerden biri. Yapımı kolay, hele hele yaptıktan sonra derin dondurucuda saklaması ve sonra pişirmesi en güzel yanı.

Malzemelerimiz şöyle;pırasa

  • 2 yufka
  • 1 kg pırasa
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz, karabiber

Pişirirken

  • 1 bardak süt
  • 1 bardak galeta unu

Önce pırasalarımızı incecik dilimleyip tereyağı ile pişiriyoruz. İyice yumuşadığı zaman, tuzunu ve karabiberini ekleyip ılınmasını bekliyoruz.

pırasalı börek İyice yumuşamasını sağlamamız lazım. İsterseniz azıcık süt ekleyerek daha da krememsı olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra yufkalarımızı hazırlayacağız. Sigara böreği sarar gibi üçgen kesmemiz yeterli. Ancak daha minik parmaklar istiyorsanız, her üçgeni ortadan ikiye de bölebilirsiniz. Daha ince börekler için ideal.

pırasalı börek Ben bir yufkayı, devamlı aynı tarafa doğru katlayarak kesiyorum. 12 üçgen dilime kesip, daha sonra tekrar ortadan ikiye kesiyorum. Bu şekilde, 24 dilim çıkıyor.

pırasalı börek Her bir parçaya bir tatlıkaşığı kadar pırasalı içten koyup sıkı sıkı sarıyorum.

Sonrası mı? Börekleri 10’arlık paketler halinde paketliyorum. Sonra doğru derin dondurucuya. Ani bir misafir geldiği zaman çıkarın, 10 dakikada eriyor. Ki bu zamanda fırın da güzelce ısınıyor. Börekleri kabaca süte buluyorum, sonra galeta ununa, yağlı kağıt serilmiş fırında iyice çıtırdayana kadar pişirin.

Sıcacık, krema gibi bir iç ile (ki pırasa olduğuna inandıramayabilirsiniz), çayın veya içkinin yanında sunun misafirlerinize.

Pırasalı börek  Pırasalı börek

Afiyet şeker olsun.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.