Çikolatalı ısırıklar / Günaha davet 27 adet, 93 kal

 

cevizli ısırık Bir dilim brownie’yi sindire sindire yavaş yavaş yersiniz. Diyet günahı, Karatay cinayeti işlediğinizi bilerek, tadını çıkararak, utanıp sıkılarak, ama damağınızda eriterek, kahve ile yumuşatarak.

Oysa bu  “meret”ler, akıllara zındık, iki bilemediniz üç ısırıkta bitiyor. Daha “dur ya, bu neydi şimdi?” diyemeden, bir bakmışsınız ikinci, üçüncü gitmiş. O yüzden, sakın adet kalorisine bakarak aldatmayın kendinizi. Kaç adet yediğinizi sayın. Allah korusun, şeytan kulağına kurşun, bir oturuşta 5-6 tane yerseniz fena. ÇOK FENA!

Ah, günaha davet eden kısmı, minnacık olmaları. Davet sofrası için idealler. İkramı kolay ve zevkli, sunumu şık, baştan çıkarıcı.

 

 

  • 1/2 cup ince kıyılmış ceviz
  • 80 gr. tereyağ çikolatalı brownie
  • 150 gr bitter çikolata erimiş
  • 3/4 cup esmer şeker
  • 1 yumurta
  • 1/3 cup un
  • 1/4 cup kefir veya krema

 

 

 

Klasik brownie gibi başlıyoruz : Tereyağı ve çikolatayı küçük parçalara bölüp mikro dalgada veya kısık ateş üzerinde eritin, güzelce karıştırın. Sonra biraz ılınmaya bırakın. Daha sonra, esmer şekeri, yumurtayı ekleyin, iyice karışsın. Üzerine unu eleyin, kremayı veya kefiri ekleyin. Şimdi bunu buzdolabına kaldırın, 15 dakika kadar dinlensin. Biz o arada fırını ısıtacağız (175 derece) ve muffin kalıplarını hazırlayacağız.

mini brownieBen silikon kalıp kullanmama rağmen, her seferinde yağlıyorum. Ne olur, ne olmaz. Sonra kalıbın dibine, incecik kesilmiş cevizleri paylaştırın.

 

 

brownie bites

 

Hamurumuzu buzdolabından çıkarın, hafifçe sertleşmiş olacak. İki kaşık yardımı ile, muffin kalıplarına doldurun.

 

 

Doğru fırına. Yaklaşık 15 dakikada hazırlar. İster ılık ılık, ister oda sıcaklığında. Paşa gönlünüz nasıl çekerse. Aman aman, 1-2 taneden fazla yemeyin.

brownie bites

Afiyet şeker olsun!

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.