Turunçgil kabuğu şekerlemesi

Farkındayım, çok genel bir başlık oldu. Ama bu portakal kabuğu için de olabilir, bergamot kabuğu için de. Kalın kabuklu her meyve için kullanabileceğiniz bir şekerleme yöntemi anlatacağım.

Portakal kabuğu ile bergamot kabuğunun işlenmesi biraz farklı. Ama çok az. O yüzden tarif üzerine tarif yazmaktansa bir kerede hepsini toparlayayım dedim.

Şimdi öncelikle seçtiğimiz meyvenin aromalı ve etli kabuklu olmasına dikkat ediyoruz. Hepsini birden yememize veya soymamız ziyanlık yaratacaksa, kabukları soydukça kurutmamız mümkün. Yani sıktınız bergamotu, kabuğunu koyun saklayın, soydunuz portakalı, kabuklarını saklayın.

Bergamot yaparken, kabuğunun dışını rendeledim. Onu da toz şekerle karıştırıp kavanoza aldım. Böylece kek veya çaya ekleme şansım oldu. Yani bir bergamot, hem çaya, keke, hem şekerlemeye eh suyuyla da salataya tat kattı, iyi mi 🙂

Portakal yaparken ise, sadece kesip kuruttum. Kuruduktan sonra şekil vermek veya tekrar kesmek zor olacağı için son şeklinde kurutun derim.

Elinizde yeterli kabuk olduğu zaman, veya canınız fena halde şekerleme çektiği zaman, kabukları 2-3 defa kaynar suda haşlayın. Bu ne demek, kabukları kaynar suya atın, 5-10 dakika kaynatın, suyu dökün, yeni kaynar su koyun, kaynatmaya devam edin. Böylece kabukların acısı iyice çıkacak. Ben portakalları 2 defa, bergamotları 3 defa kaynattım.

 

Kaynayıp, yumuşayan bergamot kabuklarını, kağıt bir peçeteye alın, süzün, hafifçe kurutun. Sonra bir tencerede 1-1 ölçüde şerbet yapın. Yani bir bardak suya, bir bardak tozşeker. İyice kaynatın, sonra içine kabukları atın.. Bu defa 20 dakika kadar, kabuklar şekeri iyice emene kadar kaynatın. 1 bardak şerbet ile 2 portakalın kabuğu oluyor. Daha fazlası için, şerbet miktarını artırmanız gerekecektir. 

İyice şerbetlenen kabukları bu defa yağlı kağıda çıkarın, şekerlerini süze süze.. Çok sulu kalmasın. Bundan sonrası değişiyor.

Portakal kabuklarını hafif ıslakken ben yine tozşekere buladım. Çukur bir tabağa tozşekeri döktüm, iyice buladım, sonra yine kurumaya bıraktım, sonra da kabuğun yarısını erimiş bitter çikolataya bulayıp kuruttum.

Bergamot kabuklarını ise öylece bıraktım. Birşeye bulamadım yani. Ama şekere be sonra çikolataya bulamak isterseniz deneyin derim.

Hatırlatmak önemli, şekerde piştikten sonra çok uzun zaman dayanmıyor. Kabuklar 2-3 gün içinde sertleşmeye başlıyor. Ağzı kapalı olarak buzdolabında tutmanızı tavsiye ederim.

Afiyet şeker olsun.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.