Bergamotlu kek / muffin

Mevsiminde bergamotları www.portakalbahcem.com ‘dan sipariş edince, hem de 1-2 adet değil, 1 kilo gelince, bir heyecan bastı beni. Portakal kabuklarından sonra bunları da şekerleyeyim dedim, yok yok kek yapayım dedim. Plan üstüne plan yaptım. İnterneti altüst ettim. Hayal kırıklığı yaşadım. Ama 2 hafta bayağı bir eğlendim. Size de güzel güzel iki tarif hazırladım.
Öncelikle çikolata ve bergamot ikilisi ile kek yapayım dedim. Kıbrıs tarifleri yayınlayan bir web sayfası düştü önüme. Hani bergamot akdeniz meyvası ya, normaldir dedim. Aynı tarifi birebir aynı ölçülerle başka bir sitede görünce, denemek şart oldu.

Ama o parti hüsranla sonuçlandı. Çok kuru yavan bir kek çıktı ortaya. Onu başka türlü 😉 değerlendirdim. instagram hesabımdan takip edebildiyseniz, bol kremalanmış hallerini görmüşsünüzdür. Ah bir de hokus-pokus yaptım, ki onu bilahare anlatırım. Onu kuruyan, “olmayan” “bişiy bişiy eksik” dediğiniz bütün keklerinize yapabilirsiniz.

Neyse sonunda döndüm dolaştım, yine kendi ölçülerimle pofidik muffinler yaptım. Kabuğu bile olmayan, pof pof muffinler. Bu tarifi katlı pasta için de kullanabilirsiniz. Kabuğu da olmadığı için yumuşacık oluyor.

Eğer elinizde bergamot yoksa ne yapacağız derseniz, limon veya portakal kullanın derim. Hem de birebir aynı şekilde… Memnun kalacağınız 100% garanti.

Başlayalım mı?

  • 1 bardak kefir
  • 1 yumurta
  • 1/3 kap zeytinyağı
  • 1/2 bergamotun suyu

Hepsini bir yerde güzelce karıştırın. Önce yumurtayı çırpın, sonra kefiri ve diğerlerini ekleyin, daha kolay olur.

Derin bir kasede

  • 1 cup un (250ml’lik bardak da olur)
  • 1 cup şeker
  • 1/2 cup kakao
  • 1 silme tatlı kaşığı karbonat
  • 1 bergamotun kabuğu rendesi

Bunların hepsini de güzelce karıştırın, sonra sıvıları buna çatalla yedirin. Mikser ile çırpmanıza gerek yok. İyice yağladığınız muffin kalıplarına doldurun, sonra da ısıtılmış 175-180 derece fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Kürdan testi yapmayı atlamayın 😉

Bu hali ile yumuşak ve hafif bir muffin oluyor. Dediğim gibi, büyük kek kalıbına yaparsanız, yaşgünü pastası için de kullanabilirsiniz kolaylıkla.

Afiyet şeker olsun…

 

Ah bu arada, bişiy bişiy eksik ve kuruyan kekler için ne yapacağız peki dediğinizi duyuyorum… Onu bilahare anlatacağım. Önce turunçgil kabukları ne yapılır. Sırada o var.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.