Vasilopita – Yılbaşı keki

Yılbaşı keki Vasilopita

İnsanın önüne bazen tarifler düşüyor.Yılbaşı hediyesi olarak, Varnalı Un’dan kocaman bir kutu dolusu tam buğday unu geldiğinde, yılbaşı için nasıl bir kek yapsam diye aranıyordum. Seçeneklerden biri ,panettone diğeri ise, annemin mahlepli üzümlü kekiydi. Panettonenin kabarması, pişmesi için gereken zaman yoktu. Tam mahlepli üzümlü keke hazırlanırken, bir grupta, yılbaşı çöreği lafı açıldı. 

Çocukken, her yılbaşı, hindi kadar elzem bir şekilde, annem pastaneden üzerinde yeni yılı yazan çöreklerden alır, altına güzelce bir lira sıkıştırırdı. Yemek faslı bitip, dansöz de seyredildikten sonra çay ile çörek kesilir, o para kime çıkarsa, dileği olacak kabul edilirdi. Çocukken yılbaşında dilediğimi daha nisan olmadan unuttuğum için, dileğim gerçekleşti mi hiç bilmiyorum. Ama çocukları oyalamak için güzel bir adet değil mi?

Normalde, bu çörek, mayalı, mahlepli sakızlı enfes bir paskalya çöreğidir. Sadece saç örgüsü şeklinde değil de, kocaman yuvarlak şeklinde olurdu. Grupta bu muhabbet geçince, sağolsun birisi de tarif vermiş. Eski İstanbullu rumların yaptığı bir tarif. Doğruya doğru, bildiğimiz paskalya çöreği tarifi değildi. Sonrasında o da geldi, o başka konu.

Vasilopita, Aziz Vasil için yapılan bir çörekmiş. Ruhu şad olsun, çöreği biz de yaptık, tattık, pek beğendik. Altına para sıkıştırarak kestik, yedik. Umarım siz de seversiniz.

Tarifine geçelim mi?

Malzemeler;

  • 500 gr un (200 gr tam buğday, 300 gr beyaz un kullandım. Hepsini beyaz kullanabilirsiniz)
  • 300gr tozşeker
  • 250 gr tereyağ
  • 4 yumurta
  • 1 portakalın suyu
  • 1 portakalın kabuğu
  • 3-4 tatlı kaşığı mahlep
  • 1 bardak kuru üzüm (konyak ile ıslattım. İsterseniz su ile de ıslatabilirsiniz)
  • 1 bardak (250cc) kefir
  • 1 paket kabartma tozu

Önce fırını 180 dereceye ayarlayın.

Daha sonra, 2 adet 23 cm’lik kalıbı yağlayın ve unlayın. İsterseniz, yağlı kağıt serin.

Unu, kabartma tozu, mahlep ile karıştırın.

Tereyağını toz şeker ile krem kıvamına gelene kadar güzelce çırpın. Buna teker teker yumurtaları ekleyin. Hepsi iyice karışığ homojen ve köpüklü bir hale gelene kadar uzun uzun çırpın.

Bu karışıma unu yavaş yavaş ekleyin, hamur çok katılaştığı zaman, portakal suyu ve kefiri parça parça ekleyin. Un bittiği zaman, içine portakal kabuğu rendesini ve konyakta bekleyen üzümleri de ekleyip son kez karıştırın. Kaplara pay edin. Sıcacık fırına gönderin.

30-35 dakika da, evi mis gibi mahlep kokuları sardığında, fırını kapatın, kapağını açın. Fazla pişerse, keserken kuruma ve pıtır pıtır dökülme riski var. O yüzden pişme süresini kontrol edin.

Servis yaparken, kekin altına önce güzel bir lira sıkıştırın, kumbaraya atar gibi. Sonra üzerini bol pudra şekeri ile süsleyin. Missssss….

Vasilopita

Afiyet şeker olsun!

One Reply to “Vasilopita – Yılbaşı keki”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.