Vişneli, çikolatalı ve hatta hindistancevizli muffin 127 kalori / 24 adet

Çok eskilerden, yaklaşık 8-9 sene önce gördüğüm, denediğim, bayıldığım bir tarifti. Ne yapmalı diye tarif defterlerimin (evet, nasıl bir dağınıklık sormayın) arasında kaybolmuşken buldum. Hemen kolları sıvadım.

Vişnelerden gelen hafif mayhoşluk, çikolata ile müthiş uyumu ve gerideki çıtır çıtır hindistancevizi. Daha ne olsun?

vişneli çikolatalı muffin

Malzemelerimiz şöyle;

  • 200 gr bitter
  • 250 gr tereyağ (evet evet)
  • 1 cup esmer şeker
  • 155 gr un
  • 1/2 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1/2 cup hindistan cevizi tozu
  • 2 yumurta
  • 1 cup donuk vişne

Bu tarif tamamen çırpıcı blenderda yapılıyor. Eğer geniş ağızlı olanlardan varsa size ne mutlu. Ben Tefal’in blender setini uzun zamandır kullanıyorum. Tek problemim derin olması. Zaman zaman açıp karıştırma işine müdahele etmem gerekiyor.

Önce bitter çikolata ve tereyağımızı ve esmer şekerimizi mikrodalgada eritiyoruz. Bu yaklaşık 2 dakika alıyor. Ama mikrodalganızı 1 dakikaya kurun ve arada çıkarıp karıştırın. Daha verimli ve daha homojen erimesini sağlıyor. Çikolatamız kenarda ılınırken, blender iş başına.

IMG_5903Önce unu ve hindistancevizini, vanilya ve kabartma tozunu blendar’da çekiyoruz. Sonra buna çikolatayı ekliyoruz. Bu arada yine 2-3 kere durdurarak, homojen karışmasını sağlamalıyız.

Sonra yumurtaları teker teker ekleyeceğiz. Blendar haznesinde, kenarlardan hamuru ortaya doğru atmak, daha iyi karışmasını sağlıyor.

vişneli çikolatalı muffin

 

Çikolatalı karışım da iyice karışınca, Bu defa en son vişneleri ekliyoruz. Çok kesilip püre gibi olmayacaklar, kaybolmasınlar, ağıza gelsinler diye, çok uzun uzun çekmiyoruz.

Ama arada kapağı açıp spatula ile alt-üst etmek gerekebilir.

 

 

Ben bu keki, genelde tek kalıpta yapardım. Ama şimdi, dilimlersem kuruyacak, bütün olarak saklamak da daha zor diye, muffin kalıplarında pişiriyorum. Bir adet 25 cm’lik kalıba veya 24 muffin kalıbında gayet güzel pişiyor.

Muffin kalıplarında pişiriyorsanız, fırınınızın turbo ayarını da açmayı unutmayın. Yoksa turbosuz olarak 175 derecede, 1 saate yakın pişiyor. Diğer muffinlerden de daha uzun piştiğini unutmayın. Yaklaşık 25-30 dakika fırında kalması gerekti.

vişneli çikolatalı muffin Sonrası mı?

Bulut gibi, pofuduk, enfes muffinler… Hele hele ılık yeme şansınız varsa, cennete mi geldim diyorsunuz. Bazılarında parça vişneler, bazılarında bütün kalmışlar, arkadan arkadan çıtır hindistancevizi. Oyy ki ne oy!

itiraf.com, tek bütün kek yaptığınız zaman bu vişnelerin paylaşılması konusu kalmıyor. 

Screen Shot 2015-02-17 at 18.15.31

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.