Vişneli CLAFOUTİ

Hani vişne likörü veya vişnotka yapmıştım ya, geriye de bol bol vişne kalmıştı ya. İşte o vişneleri kullanmak lazım… Bu kadın rahat durur mu? Evdeki rejimdeymiş, karbonhidrat yemiyormuş ne gam? Ben yapayım da, deneyeyim, hem vişneleri kullanmış olurum, hem yeni bir tarif denemiş olurum dedim.

clafoutiAslında bu tarifi yıllar yıllar önce bir arkadaşımıza pikniğe giderken yapmıştım. Tam yaz tatlısı, hem hafif, hem lezzetli, hem kolay. Ancak gel gör ki, tarif yapıldı, denendi, beğenildi, hop çöpe! Klasik hareketim… Tarifi bulamadım. 🙁 Eh ne yaparsın, oturur tekrar tarifleri tararsın, hepsini karşılaştırırsın, en aklına yatanla oynarsın…

Klafuti, kulağıma her ne kadar yunanca gibi çalsa da, bir fransız tatlısı. Fransiz banliyösünde, çiftlik evlerinde yapılan çok eski bir tarif. Fakir tatlısı gibi.

Klafuti’nin en güzel yanı ne biliyor musunuz? 10 dakikada yapıp, 10 dakikada pişirip işi bitirebiliyorsunuz. Kek yapmaktan daha kolay, daha hızlı, veeeee çok daha ekonomik.

Orijinali vişne ile. Ama bence kolay pişen vişne, dut, frambuaz, yabanmersini gibi ve hatta çok olgun şeftali, belki yumuşak erik gibi meyvalarla yapabilirsiniz. İsterseniz doğrudan fırından çıkınca, veya ılıkken veya oda sıcaklığında servis yapabilirsiniz. En sade şekli ile pudra şekeri ile, veya mis gibi sütlü-vanilyalı dondurma ile veya güzelce kabartılmış bir krema ile eşleşebilir. Son derece kaprissiz, çok hızlı ve kolay. Eh bu sıcak yaz günlerinde daha ne olsun?

Vişneli Klafuti

  • 3 yumurta
  • 100 gr tozşekervişne
  • 150 gr un
  • 1 bardak süt
  • 2 yemek kaşığı erimiş tereyağ veya sıvıyağ
  • 1 çimdik tuz
  • 1 çay kaşığı ucu ile karbonat
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • BOL BOL vişne.. Erimiş, çekirdeği çıkarılmış.

Diyeceksiniz ki ne demek şimdi bol bol vişne… Fırın kabınızın dibini kaplayacak kadar. 500 gr olur, 400 gr olur tam bilemem. Hatta donmuş vişneleri eritip kullanacaksanız, bütün paket de olabilir.

Demek ki neymiş, kullanılan kap önemliymiş. O halde, kap ile başlayalım.

Dedim ya, maceracıyım diye. Genelde klafuti, tek bir fırın kabına yapılır, Sonra da aynı kap içinde sofraya gelir, kek gibi kesilerek sunuluyor. Ben bu sefer minik muffin kaplarında yaptım. Dolayısıyla muffin kaplarından çıkararak servis yaptım.

Ana kural şu;

klafutiKalıbını çok iyi yağla.

Meyvaları kabın dibini kaplayacak gibi yerleştir.

Bütün hamur malzemesini çırp, karıştır (ister blender ile, ister el çırpıcısı ile, ister mikser ile) Meyvaların üzerine dök. Aşırı çırpmaya, yumurtayı önden kabartmaya falan gerek yok.

200 derece sıcak kızgın fırında üzeri kızarana kadar 15 dakika kadar pişir. Fazla pişerse, lastik gibi tatsız oluyor. O yüzden pişme süresine dikkat edin. Sıcak kalıbın içinde hala pişmeye de devam edecektir, onu da unutmayın.

Pişerken meyvalar suyunu hamura verecek. Hamur dengesiz şekilde kabaracak. Meraklanmayın, üzülmeyin. işte bütün bunlar klafuti’ye o rustik havasını veren unsurlar. Hani çiftlik evinde, bahçeden topladığınız vişnelerle, köy evinin mutfağında pişen bir tatlı gibi düşünün. Sıcak bir ikindide, çay ile beraber veya buz gibi limonatayla ikram edilen, samimi, hafif bir kek.

vişne klafutiPeki sen neden muffin kalıbında yaptın diyeceksiniz.. Dedim ya, evdeki rejimde, paketleyip dağıtırım dedimdi…

Afiyetle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.