Baharatlı portakal marmeladı

Portakal ve her türlü narenciye lezzetine hastayım. Mandalinadan turunca, bergamottan portakala hepsinin reçelini yerim. Ki, ben reçel sevmem. Yani kahvaltıda tatlı sevmem. Ama o narenciye ve turunçgil reçelleri benim için reçel değil, şekerleme. Kabuğundan gelen o hafif acılığın hastasıyım. Reçelini yapamazsam şekerlemesini yaparım. Da, bu defa öyle değil. Ciddi ciddi reçel yaptım. Hem de kabuksuz. Tam fransız usulü. Yok yanlış oldu. Bu reçel değil, marmelat. Sürmelik…

Liseden bir arkadaşım hastasıymış bu reçelin. Aman ne olur denesene dedi. İkiletmedim. Zencefilli, tarçınlı portakal reçeli veya marmeladı. Yani o derece birşey oldu ki, reçel sevmeyen oğluş bile beğendi, harika olmuş dedi.

Önce isim geldi. Zencefilli portakal reçeli. Sonra internet, biraz hayal gücü, bolca okuma. Sonra, www.portakalbahcem.com dan yafa portakalları. Marketten tazecik zencefiller. Eh bana da mutfağa girmek kaldı.

İşlem başlasın;

Malzemeler

  • 500gr portakal içi (kabuğu ve zarı soyulmuş sadece eti kalmış portakal)
  • 500 gr toz şeker
  • 20 gr rendelenmiş taze zencefil
  • 1 tabuk tarçın

Portakallarınızı keserek soyun. Hani karpuz dilimler gibi, kalın kalın kesin kabuğunu. Sonra da her dilime dikine girerek sadece içlerini alın. Anlatması çok zor. Ama youtube’da Bu linkten bulabilirsiniz. Sevgili Aslı Biçer çok güzel anlatmış nasıl çıkarılacağını. Portakalın filetolarını çıkarmak deniyor. Meyva salatasına falan da böyle hazırlamak iyi oluyor. Löpçük löpçük. Kabuksuz. Videoya kısa bir göz atmanızı tavsiye ederim.

500 gr fileto için, 5 portakal yeterli oldu. Şekerimizi 1-1 koyuyoruz. Filetoyu çıkarırken bayağı bir su da çıkıyor. Onu da ekliyoruz. Sonra tencereye 1 kabuk tarçın atıp, kaynamaya bırakıyoruz. Uzun bir süre kaynayacak. 30 dakika sonra, içine 20gr kadar taze zencefili rendeliyorum. İki tık tık daha kaynadıktan sonra altını kapatıyorum.

Tarçını dışarı alıp, daha sıcakken kavanozlara dolduruyoruz. Bizde reçel az yendiği için, küçük miktarlarda yapıyorum. Bu miktardan 2 küçük (200cc’lik) kavanoz çıktı.

Başta çok sulu görünse de, soğudukça sertleşti. İçindeki zencefil miktarını zevkinize göre artırabilirsiniz. Benim gibi acı-baharatlı seviyorsanız, daha fazla rendeleyebilirsiniz.

Afiyet şeker olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.