Un kurabiyesi

Valide hanımın mutfak becerilerini bütün çevremiz bilir. “Bazı” damatlar mayonezli kırlangıcını anlatır, “bazı” damatlar sosisli krebini. Ama herkesin ve herkesin ilk aklına gelen eminim ki, bademli ay kurabiyeleridir.

un kurabiyesiBu kurabiyeler üzerine efsaneler geliştirilmiştir. Kalıpla mı kesildi, elle mi şekillendirildi, çay sofralarında çok dedikodusu yapılmıştır. Kimisi kesinlikle kalıpla yapıldığına inanır, hepsinin aynı elden bu kadar düzgün çıkabilmiş olmasını kabul etmez. İnci hanım istediği kadar anlatsın, uzun uzun açıklasın, imkanı yok inanmazlar.

Çevremizde müptelaları oluştu zamanla. Un kurabiyesi, ama içinde azıcık da çekilmiş badem olunca, hafif kıtırlıklar ağıza gelince efsane olmasına şaşırmamalı. Hani daha önce yazmıştım ya, “Ayşe teyzenin böreği”, “Fatoş teyzenin zeytinlisi” diye, işte bu tarifin de,  “İncinin un kurabiyesi” diye pek çok 60-80 dönemi yemek defterlerinde yerini aldığına eminim.

Valide hanım, bu kurabiyeleri o kadar muntazam ve zamanla minnoklaşan şekilde yaptı ki, ben bu yaşıma geldim, denemeye cesaret edemedim. Ancak şimdi, dışarıda kar kış kıyamet, zamanı geldi. Tarifi annemden almak zaten biraz zor oldu. Fırın ısısı, hamurun beklemesi, içindeki badem miktarı, o kadar otomatiğe bağlamış ki, zar zor hatırladı hepsini. Ağzından kerpetenle çektim desem yeridir.

Şimdilik tek denemem oldu. O yüzden zaman içinde iyileştirmeler olabilir. Annemin söylemeyi atladıklarını deneyebilirim. Ben kurabiyeleri bitmiş hali ile gördüğüm için, çiğ halini de öyle yaptım. Kabarma payını tamamen atladım. O yüzden benimkiler valide hanımın yaptıkları gibi minnok, kibar, zarif olmadılar. Daha anne kurabiyesi kıvamında doyumluk oldular. Ama lezzetleri yerinde.. Yani tarif tamam, bundan sonrası el becerisi. 🙂

un kurabiyesi

Malzememiz bir un kurabiyesi için çok klasik; 3 beyaz 😉

  • 200 gr oda sıcaklığında tereyağ
  • 270 gr un
  • 3 çorba kaşığı pudra şekeri silme değil, biraz doluca
  • 1/2 çay bardağı badem unu (kabuksuz çiğ bademi blenderdan geçirin)
  • vanilya

 

 

img_5700Hepsini güzelce hamur yapıyoruz. Sertçene, şekillenmesi kolay bir hamur oluyor. Sonra cevizden az küçük toplar alıp önce sosis gibi iki avuçta yuvarlıyoruz, sonra da ay şeklini verip fırın kağıdına yerleştiriyoruz. Annemin tarifi, bekletmeden, soğuk fırına koyup 170 dereceye ayarlıyoruz. 10-14 dakika arası pişiyor.

Kurabiyelerin renkleri çok değişmeyecek, ve hatta, daha fırındayken dokunduğunuzda parmağınıza yumuşak gelecekler. Ama kızarmasını beklemeden çıkarın, tepside serinlesinler.

un kurabiyesi

Sonra çukur bir tabakta tekrar etraflarını pudra şekerine bulayın. Servis tabağına alacağınız zaman, yine üzerine pudra şekeri serpmek gerekiyor. Buzdolabında bir hafta kadar dayanabiliyor. Oda sıcaklığına geldiği zaman, yine kıyır kıyır 🙂 enfes bir lezzet oluyor.

 

 

 

bademli un kurabiyesi

Kendime not :

  • Hamur olarak donabilir mi? Denenecek.
  • Hamuru buzdolabında bekletip öyle mi şekillendirmeli?
  • Sıcak fırına koysak ne olur?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.