Brownie cheesecake

Şimdi dürüst olalım!

Şu başlığa bakarsanız nesi türkçe ? Ama ne demeliyiz? Islak çikolata tabanlı peynirli kek??? Kabul edelim, kimse birşey anlamayacak, daha da komiği, google da aratayım desem kimse bulamayacak. El mecbur, döndük orijinal ismine. Amerikan icadı tatlıyı yine amerikan icadı isimle anıyoruz.

Uzun zamandır denenecek pastalar listesindeydi. Hatta ilk fotoğrafını gördükten itibaren. Yani 6-7 aydır. O kadar uzun zaman, kısmet olmadı, rejimler, seyahatler derken denemek ancak şimdiye kısmet oldu. Dolayısıyla, ilk vurulduğum siteye baktım, daha detaylı inceledim, interneti altüst ettim. Ama içime sinmedi. Oturdum, kendi ölçülerimle, kendi hesabımla yaptım. Oldu mu, oldu. 1-2 küçük dokunuşla da işte karşınızda final tarif….

brownie cheesecakeŞimdi, o ilk beğendiğim tarifin, aslında fotoğrafın, meğersem brownie tabanlı cheesecake olmadığını ancak “yapacam bu meredi” dediğim zaman fark ettim. Fotoğraflar bazen ne kadar yanıltıcı oluyor değil mi. Ah bir de hafıza.. Sen git fotoğrafa tapın, altını doğru dürüst okuma! Altı browni, üstü cheesecake diye işe kalkış. Allahtan misafir hazırlıklarına erken başlarım. Fotoğraftan tarife, oradan hayal kırıklığına gezerken, sonunda bambaşka sayfalarda durdum. Durdum da ne oldu? Gönlüme uyan, içime sinen birşey bulamadım. E madem öyle, kolları sıvadım, kendi tarifimi kendim yaptım. Yani neymiş? Son ürünü değil ama tarifi sıfırdan ben yarattım. Kendimle gurur duyup, sırtıma pıt pıt yapıp artık tarife geçiyorum.

brownie cheesecakeHani bütün tarifler “fırını 180 dereceye ısıtın” diye başlar ya. I-ıııh bence önce, bütün malzemeyi buzdolabından çıkarın diye başlamalı. Sonra kendinize güzel bir kahve yapıp, onu içmeli, ancak herşey ısınınca fırını yakmalı… Hahahaha, nerede kaldı “yanan” gazlı fırınlar? Anladınız siz beni 😉

 

Malzemelerimiz şöyle;

Browni tabanı için;

 • 125 gr tereyağ
 • 250 gr bitter çikolata (Kahve Dünyası’nın blok bitterini kullanıyorum)
 • 1 cup esmer şeker (yoksa beyaz-esmer karıştırabilirsiniz)
 • 3 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 cup un
 • 1/4 cup kakao

Önce, kullandığım kalıptan bahsedeyim. Yukarıdaki tarif, benekli browni‘nin aynısı. Sadece portakal kabuğum yoktu, yerine vanilya kullandım. Kalıba dönersek, 23 cm’lik dikdörtgen kelepçeli bir kalıba yapıyorum. Kalıbın tabanına yağlı kağıt serip, kelepçesini takıyorum, yağlı kağıt etek gibi dışarı sarkıyor. Sonra da her tarafını güzelce yağlıyorum.

Fırını 180 dereceye getirdim. O ısınırken, keki hazırlamaya başlıyorum.

img_4859Tereyağın içinde çikolatayı erittim. Ilıttım. Esmer şeker ile yumurtaları köpük köpük olana kadar kabarttım.  Neredeyse 4-5 dakika.. Yazarken kısa geliyor ama bayağı sürüyor bakmayın. Sonra silikon spatula ile önce çikolata eriyiğini, sonra da eleyip havalandırdığım un, kakao ve vanilyayı ekledim. Hepsi karıştığı zaman, çok çırpmanıza gerek yok, yağlanmış kalıba döktüm, kabaca üzerini düzelttim, hop fırına.

Hamur çok akışkan değil, o yüzden üzerini ıslattığınız bir kaşığın sırtı ile düzeltmek anlamlı olabilir.

Fırında hızlı pişiyor. Biz “az pişmiş” istiyoruz, çünkü üzerine peynir kremasını koydultan sonra bir kere daha fırınlayacağız. O yüzden, fırın saatinizi 20 dakikaya kurun. Sonra da tahta çubuk testini yapın. Çubuk temiz değil, üzeri tanecikli çıkmalı. Islak ıslak kalması için bu gerekli.

Cheesecake tarafı için;

 • 2 paket Pınar Beyaz krem peynirimg_4865-1
 • 1 paket Tikveşli krema
 • 5 yumurta
 • 130 gr pudra şekeri
 • vanilya

Önce krem peynirleri (hani oda sıcaklığına getirmiştik ya 😉 ) ve kremayı şekerle beraber tamamen homojen olana kadar çırptım. Pürüzsüz olmalı. Sonra yumurtaları teker teker ekleyip, hepsinin çok çok iyi karışmasını sağladım. Bu işin en kolayı, yumurtaları baştan bir kaseye kırın, sonra azar azar kenardan kenardan karıştırma kabına atın.Daha iyi karışıyor. En son da vanilyayı ekledim. Bitti.

Bu arada kek fırından çıkmıştı. Hızlı soğusun diye balkona almıştım.Siz kekin iyice ılındığından emin olun. Fırının sıcaklığını 160 dereceye düşürdüm.

browni cheesecakeSonra ılınan kekin üzerine kaşık kaşık peynirli kremayı dökün. Bu da sert bir krema olduğu için kaşıkla her tarafa yaymak, arada hava kabarcığı kalmadığından emin olmak gerekiyor.

Sonra doğru 160 derece fırına. Ama fırına bir kase içinde su koymayı da unutmayın. Bu cheesecake tarafının pişerken çatlamasını engelliyor.

Bu defa pişme süresi biraz daha uzun. 35-40 dakikayı buluyor. Kalıbı salladığınız zaman, kenarları sertleşmiş, ama ortası hala akıcı olmalı. O kısım buzdolabına girince donacak zaten merak etmeyin.

cheesecake

Ah bu arada söylemeyi unuttum. Bu pastayı misafir için bir gün önceden hazırlamanızı tavsiye ederim. Buzdolabında bekleyince üstü donuyor, tam oturuyor. Ama misafir gelmeden önce, hatta ertesi sabah dışarı çıkarın. Altı biraz yumuşasın. Kek kısmı o kadar yoğun çikolatalı ki, oda sıcaklığında güzel oluyor.

Üzerini süslemek için, ben en çok yanmış mereng seviyorum. Evinizde mutfak pürmüzünüz varsa, tavsiye ederim.

 • 3 yumurta akı
 • 3 çorba kaşığı pudra şekeri

Yumurta aklarını bir fiske tuz ile iyice kabartın. Sonra azar azar pudra şekerini ilave edin. İyice serleştiği zaman, bu merengi pastanızın üzerine sürün. Eğer krema pompası kullanma konusunda iyiyseniz harikalar yaratacağınıza eminim, yok uğraşamam derseniz, benim gibi kaşığın sırtı ile çekerek şekiller verebilirsiniz. Pürmüz ile yanınca çok şık duruyor.

brownie cheesecakeÇikolatayı abartayım derseniz, isterseniz eritip süsleyin, isterseniz çikolatayı kıyıp, rulolar yapıp süsleyin. Veya, üzerini frambuaz ile doldurun. Artık size kalmış….

Afiyet şeker olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.