Benekli brownie (226 kalori)

 

Herkes brownie sever. Benim gibi çikolata delisi olmayanlar bile, ıslak, yoğun, kadifemsi bir brownie’ye hayır demez. Yanında sert bir kahve ile, veya sıcacık bir çayla. Her türlü, her durumda, her şekilde severek ve suçluluk duyarak yenir.

Brownie

 

Söz konusu brownie, normal brownielerden daha zengin. Hem starndard brownie hem de içinde ekstra damla çikolata var. hem de 3 renkli, bitter, sütlü ve beyaz. Daha ne olsun ?

  • 125 gr tereyağ
  • 250 gr bitter çikolata (Kahve Dünyası’nın blok çikolataları çok başarılı)
  • 1 cup esmer şekerbrownie
  • 3 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
  • 1 cup un
  • 1/4 cup kakao
  • 100 gr bitter damla
  • 100 gr sütlü damla
  • 100 gr beyaz damla

 

Önce bitter çikolata ile tereyağı güzelce eritiyoruz. Çikolatanın yanmamasına dikkat ediyoruz.

Daha sonra, yumurtalar, esmer şeker ve portakal kabuğu rendelerini yumuşacık, köpük köpük olana kadar çırpıyoruz. Esmer şekerden dolayı rengi zaten karamel gibi olacak. Bunu hızlı devirde, 4-5 dakika çırpmanızı tavsiye ederim. Tek çırpma işlemi bu zaten. Bundan sonrası silikon spatula ile veya tahtakaşıkla devam edecek.

Brownie

 

Önce erimiş çikolatamızı ekliyoruz ve güzelce karıştırıyoruz. Sonrasında da elenmiş un ve kakaomuzu ekleyerek karıştırıyoruz.

 

 

Daha sonra, ekstra malzemelere sıra geliyor. Her türlü damla çikBrownieolata. Bende sadece bitter ve beyaz çikolata vardı. 300 gr. toplamına sadık kalarak, beyaz çikolatayı büyük parçalar halinde doğradım ve bitter damla çikolata ile beraber kullandım.

 

 

 

Hepsini kabaca karıştırıp yağlanmış ve yağlı kağıt serilmiş kare kalıba döküyoruz. Hamur biraz sertçene olacağı için yüzeyini hafifçe ıslattığınız spatula ile düzeltmenizi öneririm.

Fırınınızda, turbo olmadan, 30 dakika pişirin. 170 C derece olması lazım. Ama fırından fırına çok değiştiği için, 20 dakikadan itibaren dikkat etmekte ve hatta kürdan testi yapmakta fayda var. Kürdan testinden temiz değil, kirli geçmesi lazım. Yani kürdanın üzerinde biraz kırıntı kalması lazım.

Servis yaparken, kare kare kesebileceğiniz gibi, uzun dikdörtgenler halinde de kesebilirsiniz.

brownieSiz siz olun, misafire çıkarmadan önce doya doya fotoğrafını çekin. Yoksa burada görüldüğü gibi, bir anda talan edilip tek foto ile kalma riskiniz var.

Afiyet şeker olsun.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.