Peynir topçukları

peynirli topFırından doğru sofraya, talan edilmeye. O yüzden o şahane, çıtır, alev turuncusu çıtır çıtır, damak şişiren, pof pof pişen peynir topçuklarının sonu hızlı geliyor.

İçine koyacağınız peynir çeşitleri, etrafını saracağınız garnitürü çok çeşitli olabilir. Evdeki herhangi bir peynirle yapabilirsiniz. Susam (pişip kızarması çok zaman alıyor), haşhaş tohumu, rende peynir, sadece yumurta sarısı.. artık sizin yaratacılığınıza kalmış.

 

Malzememiz şöyle;

  • peynirli topEritilmiş milföy kareleri
  • 1cm’lik küplere kesilmiş eski kaşar, izmir tulum veya çedar peyniri
  • İsterseniz kuru yabanmersini
  • Üzerini bulamak için rende permesan
  • Üzerini bulamak için susam
  • Üzeri için yumurtanın akı

Erittiğimiz kare milföy hamurlarını 4 eşit parçaya bölüyoruz. Her birinin ortasına bir küp peynir ve isterseniz bir-iki adet yaban mersini koyuyoruz. Hamurları avucumuzda top haline getiriyoruz. İyice kapanmasına dikkat edelim.

peynirli topBen her iki türlüsünü de yapıyorum. Yaban mersini şekerli yaptığı için, onu eski kaşarla beraber kullanmak daha doğru oluyor. Çedar peyniri güzel erimesine rağmen, çok tuzlu olmadığı için yaban mersininin şekerini dengeleyemiyor.

 

peynirli topDaha sonra çukur bir kapta iyice köpürttüğüm yumurta beyazlarına topları buluyoruz. Hemen çıkışta da, ya permesan tozuna, ya da susama buluyoruz. Permesan tozuna buladıklarımız çok güzel renk alıyor, turuncu oluyor. Ama susamın renk alması daha uzun zaman alıyor.

 

Peynir topuBen bu topçukları hazırladıktan sonra, donduruyorum. Topların aralarına ekstra peynir veya ekstra susam koymak yapışmamalarını sağlıyor. Kat aralarına da yağlı kağıt koyarsanız, ihtiyacınız oldukça çıkarıp kulanma kolaylığı veriyor.

Pişirirken tek dikkat etmeniz gereken nokta, fırının ciddi sıcak olması. Fırınınızı 180 C dereceye getirin, topları buzluktan yağlı kağıda alın, atın fırına. Üzeri kızardığı zaman hazırdır. Bazen topların birleşme yerleri “sızdırma” yapabiliyor. Henüz sıcakken maşa ile alırken topları kendi etrafında çevirirseniz o sızan peyniri topun üzerine dolayabiliyorsunuz.

Fırından çıktığı zaman, sıcak sıcak servis yapmanızı tavsiye ediyorum. Soğuduğu zaman espirisini kaybediyor. İster içki yanına, ister çay sofrasında, bilye bilye lezzetler… Peynir topçukları. peynir topu

Afiyet olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.