Çikolata kaplı mufin 34 adet her biri 57 kalori

Badem güzeldir. Badem ve çikolata çok çok güzeldir. Eh bu mufin de içindeki bol badem ve üzerindeki incecik çikolata kabuğu ile muhteşem oldu!

Bu aralar, eski defterleri, eski tarif “birikintilerini” temizliyorum. Farklı farklı kağıtlara yazmışım, dosyalamışım, defter arasına atmışım da atmışım. Bu tarif de onların arasından kucağıma düştü. Ne başlık, ne nereden bulduğum, ne tarih, hiç bir şey yok. Yedim de mi yazdım, seyrettim de mi yazdım, yoksa internet gezilerimden birinde mi buldum?Kimse bilmiyor. Dolayısıla ilk deneyi de tarifte yazdığım kadarıyla yaptım. Sonuç HÜSRAN!

 

 

 

Bademe bayılırım. Bademli her türlü ürünü de severim. Acıbadem kurabiyesinin olduğu kadar, bademli tavuğun da hastasıyım. O yüzdendir ki, bademli bir yemek, yiyecek, tatlı tuzlu gördüm mü, dayanamam denerim. Eh sonuçta, bu tarif de bademli, dedim ki, Pelin vazgeçme! Yeniden dene. Kendine göre dene… Oyna biraz maceraya atıl!

Sonuç evdeki mufin canavarı tarafından denendi, onaylandı. Hatta yanaktan kocaman bir öpücük verildi! Bu ne demek bilir misiniz?!

Çikolata kabuklu mufin

Artık göğsümü gere gere, güvenerek yazabilirim!  Haydi tarife buyurun:

Malzemeler

  • 2 yumurta
  • 100 gr tozşeker
  • 100 gr un
  • 150 gr badem
  • 1 çimdik vanilya
  • 1 çay kaşığı karbonat + 3-4 damla limon suyu
  • 60 ml (1/4 cup) kefir
  • Üzeri için 1/2 paket (40 gr yani) bitter çikolata

 

Önce unumuzu hazırlıyoruz. Badem unu yapacağız. Hazır almamayı tercih ediyorum. İçine fındık ve hatta kim bilir ne karıştırdıkları için, çiğ badem alıp kendim çekmeyi tercih ediyorum. Onun için işlem çok kolay: Unu, bademleri, vanilya ve karbonatı blendera alın, hızlı devirde, hepsi un gibi olana kadar çekin. İri irmik gibi görünecek. Tamamdır!

Şimdi fırını 180 dereceye ayarlayın ve mufin kalıplarınızı hazırlayın, yağlayın.

Şimdi hamura geçebiliriz.

Oda sıcaklığındaki yumurtaları toz şeker ile kabarıp beyazlaşana ve hatta mikser uçları iz yapana kadar yüksek hızda çırpın.

İçine bademli unu ekleyin, mikser ile karıştırmaya devam edin. En son kefiri de ekledikten sonra düzgün bir hamur elde edeceğiz. Şimdi tatlı kaşığı, çorba kaşığı veya dondurma kepçesi ile, yani size en kolay gelen şekilde mufin kalıplarına hamuru doldurun.

Bende bir 24’lük bir de 10’luk tepsi doldurdu. Dolayısıyla, fırına 2 tepsiyi birden attım. O yüzden fanı da açtım. Ancak siz tek tepsi koyacaksanız, fanı açmayabilirsiniz.

Fanlı olarak, mufinlerin üzeri kızarana kadar, 13-14 dakika kadar pişirdim. Sonra ılınmalarını bekledim. Böylece kalıplardan hasarsız bir şekilde çıkarabildim.

Mufinler ılınırken, mikrodalgada, kare kare parçaladığım çikolataları erittim. İsterseniz benmaride de eritebilirsiniz. Burada tek önemli olan konu, mikrodalgada eritmeyi planlıyorsanız, 1’er dakikalık döngüler içinde eritin. Her seferinde çıkarıp bir karıştırın. Yanmasın. Çikolata çok çabuk yanabiliyor, o zaman da çıtır çıtır kabuklanıyor. O yüzden mikrodalgada eritirken dikkatli olmak lazım.

Çikolatalı Bademli Muffin

Mufinler elleyebileceğiniz kadar ılındığı zaman, kalıplardan çıkarın, üst tarafını ılık çikolataya batırın, ve yine temiz tarafı tepsiye gelecek şekilde dizin. Bu şekilde kurudukları zaman çikolata kabuk gibi olacak. Uzun saklamanız gerekecekse, hava almayan sıkı kapaklı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz.

Afiyet şeker olsun!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.