Karabuğdaylı, kinoalı doyurucu salata

Yaz mevsimi yaklaşırken salatalara, hafif yemeklere geçmek komik oluyor. Ya da daha ağırı, ikiyüzlülük diyelim. Sen kalk, bütün kış tatlılar, kekler, pastalar yap, fotoğrafla, paylaş, yedir, yaz gelip de hafif ve ince elbiseler gerekince, durumun vahametini anlayıp mutfağı değiştir. Yağsız, şekersiz, üç beyazdan uzak durmaya çalış, her yerden salata tarifi topla, neredeyse otla.

Şaka bir yana, marketler, manavlar, tezgahlar çıtır çıtır otlar ve sebzelerle doluyken işlem kolay. Rengarenk sebzeler, yeşilin en derini otlarla doldurun sepetinizi. keskin kokulu nane, tazecik dereotu, incecik taze soğanlar. Daha ne olsun.

greçka kinoa salatasıBu aralar yaptığım salataların çoğu benzer içerikli. Çıtır çıtır hıyar, sadece dörde bölünmüş şeker domates, bolca soğan, bolca ot. Tabii ki sos için deli karışımlar. Nar ekşisinden girip, hardaldan çıkan, zeytinyağından cömert, tuzundan pinti soslar. Bu sefer hazırladığım salata, hem doyurucu, hem karbonhidrat krizinizi dindirecek, ama düşük glisemik endeksi ile masum bir salata.

Ben greçkayı kinoaya tercih ediyorum. Daha yumuşak olduğu için, daha tembel işi bir yemek. Kinoayı sıcak suda bekletmek, bol bol ovalayarak yıkamak gerekiyor ya, tembelliğime geliyor ne yalan söyliyeyim. Ama bu salatada, ikisini birden kullanmak gerekiyor. Kinoanın çıtır çıtır dişe gelen yapısı, salataya ayrı bir lezzet katıyor. O yüzden, uğraştığınıza değiyor. Hem miktar o kadar kocaman oluyor ki, atın dolaba, sonra çıkarın çıkarın, soslayın, sebzelerini otlarını ekleyin yiyin bütün hafta neredeyse, öyle de bereketli hazret!

greçka kinoa salatası

Malzemeleri sayalım;

 • 1 su bardağı greçka / karabuğday
 • 1 su bardağı kırmızı kinoa (beyazı ile de olur)
 • 2,5 su bardağı su
 • tuz, şeker

Önce bu bazımızı hazırlayacağız:

Kinoayı sıcak suda bekletip ovuştura ovuştura yıkayın. bir yerden sonra su temiz çıkacaktır. Kinoa’nın etrafındaki “cila” kalıntısı tamamen gitmeli. Yoksa acımsı bir tadı oluyor.

Greçkayı sıcak sudan geçirin.

Hepsini tencereye alıp, suyu ekleyin, tuzu şekeri ekleyin, pilav gibi pişirin. Suyunu tamamen çekince, demlendirin. Bu esnada, yağ koymanıza gerek yok.

Daha önce söylediğim gibi, bu karışım, kocaman bir tencere yapıyor. O yüzden eğer onlarca kişi ağırlamayacaksanız, sadece 3-4 kaşık alın, gerisini buzdolabında saklayın.

Şimdi salata içeriğine geldi. Ne isterseniz. Benim yaptığımda kullandıklarım şunlar. Siz hepsini kullanmak zorunda değilsiniz, başka fikirleriniz varsa, paylaşın, hep beraber zenginleşelim:

 • kinoa salatasısalatalık (5-6 adet, kabuğuyla beraber küp küp yapın)
 • şeker veya çeri domates (10-12 adet 4’e bölün)
 • nane, maydanoz, dereotu (birer avuç)
 • tazesoğan (incecik halka halka doğrayın)
 • kornişon turşu / kapari (kornişonları küp yapın)
 • kırmızı kapya biber (minik minik doğrayın

Hepsini minik minik doğrayın, sonra pilav ile karıştırın.

 

 

Salatanın sosunun keskin olması lazım. O yüzden ben hem balzamik sirke, hem de hardal kullanıyorum. Salata soslarına en yakışanı ise, Maille’nin klasik Dijon hardalı.

Bir kavanozun içine, aşağıdaki sosları koyup iyice çalkalıyorum. Kapağına bulaşan kısmı tadıp gerekli ilaveleri (tuz, hardal, sirke) yapıyorum. Salata sosu, damak tadına göre çok değiştiği için ölçülerini vermiyorum:

 • Nar ekşisi
 • Maille Dijon hardalı
 • Zeytinyağı
 • Balzamik sirke
 • Tuz

Hepsini iyice çalkalıyorum, son son, sofraya getireceğim zaman sosunu ekleyip bir kere daha karıştırıyorum.

greçka salatası

Sonrası mı? Çıtır çıtır, enfes aromalarla zengin, keskin sosu ile daha da iştah açıcı, bol karbonhidratı ile hem gözü hem mideyi doyurucu, ama glisemik endeksi ile diyetisyenlerin tercihi bir salata oluyor.

Afiyet şeker olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.