Karamelli krema

Valide sultanın nostaljik defterinden bir tarif daha. Hiç hatırlamadığını itiraf etti. Aaa yapmış mıyım öyle bir şey diyor gülerek. Onun için varsa yoksa, vanilyalı ay, peynirli bisküvi. Tariflerin pek çoğunu hatırlamıyor. Belli ki dost sofralarında yenmiş, beğenilmiş, veya ayıp olmasın diye tarifi alınmış, sonra da unutulup gitmiş. Şimdi, kısmet banaymış, eski eprimiş sayfalardan fırlıyor tarifler, yeniden sofraya geliyor.

Karameli bir ben çok severim bir de teyzoşum. Gerçi sevmeyeni yoktur ama biz pek bir düşkünüz. Eğer birşeyin içinde karamel varsa tamamdır. Garanti.

Karamelli muhallebi

Durum böyleyken, defterde karamelli krema diye görünce, tabiri caizse üzerine atladım. Tama krema diye bir alafrangalaşma çabası var, ama bildiğin muhallebi çıktı içinden. Ama her zaman yaptıklarımızdan farklı. Sonuç, mükemmel. Daha tencerede kalanı sıyırırken içine düşüyordum. O derece yani.

Haydi yapımına geçelim mi?

Malzemeler

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 litre süt
  • 125 gr tereyağ
  • 2 kahve fincanı un
  • 1 paket vanilya

üzerini süslemek için

  • çırpılmış krema
  • kavrulmuş file badem

Teflon tencereye, şekeri boşaltın. Altını açın, bırakın yansın, erisin. Ne kadar yanarsa, o kadar karamel tadı ve rengi olacak. Ancak acımaması için de, koyu bal rengini geçmeyin derim. Sonra dikkatle, yavaş yavaş üzerine sütü ilave edin, ve karıştırarak şekeri eritin. Bu biraz zaman alan bir işlem. Şekerin tamamının eridiğinden emin olun.

 

 

 

Başka bir tencerede, tereyağını eritin, ve içine unu ekleyin. Yavaş yavaş eritin. Daha sonra içine azar azar sıcak karamelli sütü ekleyin. Sonrası malum, güzelce muhallebi kıvamını almasını bekleyin. İçinde hiç pütür kalmaması lazım. Eğer varsa, blender kullanmaktan çekinmeyin. Hem köpük köpük de olacak.

Bırakın tencerede serinlemeye başlasın, sonra yine blenderdan geçirin. Köpük köpük olacak. Sonra iş minik kaselere bölme kısmına geldi. Bu işi en kolay ağzı sürahi gibi bir kapla yaparsınız. Yoksa kepçenin dibinden damlayan kasenin yanını, tabağı kirletir. 😉

Üzerinin kaymaklanmaması için, ılıklaşınca, buzdolabına kaldırmadan önce plastik wrap ile kapamanızı tavsiye ederim.

Karamelli krema

Servis yaparken bir topçuk krema, 3-4 dilim kavrulmuş badem keyfe keder.

Afiyet şeker olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.