Karnabahar köftecikleri 24 adet 25 kal.

Merak ve ilgi sebebiyle, çok çok farklı kaynaklardan tarif, yeni yemekler, fotolar takip ediyorum. Bunların içinde olmadık enteresan sunumlar da çıkıyor, artık benim için eskimiş ve bıkkınlık getirmiş tarifler de. Bakınız elmalı güller. Bu sene, karnabahar tarifleri karşıma çok çıktı. Pizzası, ekmeği, kızartması, köftesi. Sonunda köftesini denedim.

karnabahar köftesiİtiraf zamanı, ben çorbasını çok severim. Bol sütlü yaptığım zaman, oğluşa da süt çorbası diye içirmişliğim var. Ancak kızartma ile uğraşmak istemedim, annemin köftesi çok uzun ve zahmetliydi, ama internette önüme çıkan bu köftecikler, tam da benim sevdiğim gibi, muffin kalıplarında pişmesi  ve son derece de kolay hazırlanmasıyla çok cazipti.

Tarifi tabii ki uyarladım, biraz ekledim, biraz çıkardım, sonunda bu hale geldi:

 

karnabahar muffin

  • İri çiçekler halinde bir küçük karnabahar
  • 2 yumurta
  • 1 bardak tuzlu eski kaşar
  • 1/2 cup kadar galeta unu
  • İncecik doğranmış 4 sap taze soğan
  • İncecik doğranmış 1/2 demet maydanoz
  • Tuz, karabiber

 

 

 

Önce karnabaharları sulandırmadan haşlamamız lazım. Bunun için derin bir cam kasenin üzerini plastik wrap ile örtüp mikrodalga denedim. Beklediğimden çok daha uzun zamanda, dur-başlat-durdur-başlat diye 10-15 dakikada ancak yumuşadı. Evet, istediğim gibi kesinlikle sulanmadı, ancak pişme süresini de kısaltmadı.

Bir diğer yöntem, sepet içinde buharda haşlamak olabilir. Nasıl isterseniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, karnabaharların hafif kıtır kalması. Hamur gibi yumuşacık pişmelerini istemiyoruz.

karnıbahar köfteKarnabaharlar piştikten sonra blenderda ekmek kırıntısı olacak şekilde çekiyoruz, ve bütün malzemeyi içine ekliyoruz. Hepsi güzelce bir hamur şeklini alıyor. Sonra yağlanmış muffin kalıplarında fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. 170 derecede, 15 dakika yeterli oldu. Ben fırına birden çok tepsi koyduğum için fırının fanını da çalıştırdım.

Bu arada bir iki ipucu;

 

Silikon kalıplarda biraz soğumalarını bekleyin, çıkarırken parçalanmasınlar

Bekledikçe daha da lezzetli oldu. Buzdolabında ertesi gün daha iyi olduğunu fark ettim. İlk partiden kalanları ağzı kapalı bir kap ile buzdolabında saklayabilirsiniz. Ertesi gün, Nigella usulü atıştırabilir veya hafifçe ısıtıp sofraya getirebilirsiniz.

 

 

karnıbahar muffin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.