Akçaağaç şuruplu krema 8 bardacık / 163 kalori

Akçaağaç şurubunun o ağaç ağaç kokusuna, aromasına bayılırım. Beyaz şeker yerine bu daha doğal şekerlere yöneldiğimden beri, balı, pekmezi kullanıyordum da, akçaağaç şurubunu denememiştim. Kahvaltıda pancake ile yemenin dışında da yollarını arıyordum, hayalgücü, yaratıcılık ve tabii bol okuma ile neler buldum neler.

IMG_6802Öncelikle pekmez ve bala göre çok daha aromatik olması büyük avantaj sağlıyor. Portakal, limon ve viski ile, çok güzel kombinleniyor. Hint cevizinin yanında, tarçın, hatta dövülmüş karanfil başlı başına yandaş oluyor. Kendi aromaları o kadar “sıcak” ki, bu defa biraz serin bir tatlıda nasıl olur acaba dedim. Hani yazın sıcağında, yemekten sonra buzdolabından alıp yemelik, serin serin, buz gibi… Ortaya bu puding çıktı.

Aromatik ve tatlı olması, minik porsiyonlara yol verdi. Daha da hafifledi. Baksanıza sadece 163 kalori ile durabileceğiniz, enfes bir tatlı.

Yapımı azıcık el oyalasa da, ortaya çıkan lezzete değer dedirtiyor.

  • IMG_66672 paket krema (Tikveşli kullandım)
  • 1 cup (250 cc) süt
  • 3/4 cup akçaağaç şurubu
  • 3 yumurta sarısı
  • 3 SİLME çorba kaşığı mısır nişastası
  • 3 silme çorba kaşığı tereyağ
  • isterseniz 2 tatlı kaşığı viski

 

Derin bir çanakta, yumurta sarılarını mısır nişastası ile ezin, iyice karışsın. Haiffi rengi açılacak. Bu işlemi yaparken, benim yaptığım hataya düşmeyin, öyle havalı aletler yerine çatal kullanın. Çırpması çok daha kolay olacaktır.

Çelik bir tencerede, krema, süt ve akçaağaç şurubunu (Maple syrup) güzelce kaynatın. Sonra dikkatle, yumurtalı karışıma ekleyin. Sürekli çırpmayı unutmayın, topaklanmasın. Yumrutalı karışım sıcak süt ile aynı ısıya gelince, hepsini aynı tencereye alın ve koyulaşana kadar 2-3 dakika pişirin. Çok sertleşmemesine dikkat edin.

akçaağaçlı kremaÜzerine viskiyi ve tereyağını ekleyin, ateşten alın ve çırpmaya devam edin. Bütün tereyağ eriyip düzgün parlak bir görüntü alınca, karışımı telsüzgeçten geçirerek pay kabınıza alın ve dikkatle bardacıklara boşaltın.

Bardacıkların üzerini streç film ile kapatın ki, kabuk olmasın. Servis yaparken, üzerine ilave krema veya dondurma (mesela cevizli dondurma) koyarak kalorisini ve tabii ki lezzetini artırabilirsiniz.

Krema önerisi olarak;

  • 1 paket kremayı veya 1/2 rulo manda kaymağını
  • 2 tepeleme çorba kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlıkaşığı viski veya1 tatlıkaşığı portakal kabuğu rendesini

hepsini beraber iyice çırpın. Buzdolabında iyice soğutun, servis yaparken, her bir bardağın üzerine bir çorba kaşığı kadar koyun.

Oy oy oy…. Baştan çıkarıcı, zengin aromalı, serin bir yaz tatlısı. Ah kışın da yemenizde bir sakınca yok bence. 🙂

IMG_6809Afiyet şeker olsun.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.