Paris Brest

Simit şeklindeki bu pasta, en favori pastalarımdandır. Genelde, çilekli ve pastacı kremalı yaparım, ama bu defa çikolatalı ve vişneli yaptım. Hem de, vişnelerini vişne likörü  yaparken kullandığım vişne tanelerinden yani bol tarçınlı, karanfilli, baharatlı.

Efendim, serde frankofonluk olunca, buna benzer fransız pastalarına özel bir düşkünlüğüm vardır. Bu pasta 1900’lerin başında, fransız bir şef tarafından yapılmış. Paris ve Brest kasabası arasındaki bisiklet yarışları için sipariş edilmiş. Bisiklet tekerleği şeklinde tasarlanmış pasta. Fransızlar malumunuz bisiklet sporunda oldukça eski bir tarihe sahip oldukları için, böyle bir organizasyona gitmeleri, uğruna pasta tasarlamaları normal tabii.

Hmmmm buradan yola çıkarsak, biz neden Edirne’deki yağlı güreşler için bir tatlı, veya bilemedin helva tasarlamamışız?

Pastanın görünüşü gözünüzü korkutmasın, sandığınız kadar zor değil. Ölçülere dikkat ettiğiniz sürece, gayet kolay. 2 saat içinde sofraya gelecek kadar işlemi de hızlı.

Öncelikle hamuru yapıyoruz. Hamurun tarifini şurada vermiştim.  Hamuru yaptıktan sonra, top top pişirmek yerine, yağlı kağıda kaşık kaşık yan yana, birbirine yapışacak şekilde koyuyoruz. Eğer el becerinize güveniyorsanız, o zaman hamuru bir sıkma torbası ile de dökebilirsiniz. O durumda, iki simit iç içe, veya kocaman kalın bir uçla tek bir simit şeklinde sıkabilirsiniz.

Fırınınızı 200 dereceye ısıttıktan sonra hamurun üzerine azıcık su serpip tepsiyi o şekilde gerçekten çok sıcak fırına koyuyoruz. 15 dakika kadar o sıcak fırında piştikten sonra, fırın sıcaklığını 160 dereceye düşürüp, 40-45 dakika daha, hamurun içi iyice kuruyana kadar pişiriyoruz. Bu arada hamurumuz güzelce kabarıyor, azıcık çatlıyor.

30-35 dakika sonra, hamurun üzerine file badem serpip azıcık da yumurta sarısı sürebilirsiniz…

Fırındaki pişme süresi uzun olduğu için, bir rahat rahat pastacı kremamızı hazırlayabiliriz. İsterseniz buradaki donabilen, jelatinli  pastacı kremasını seçebilirsiniz. Veya klasik kremayı seçin, Haydi zamanınız yok, en bildiğiniz veya elinizin altındaki hazır kremalardan birini kullanın. Çikolatalı, karamelli, artık nasıl hoşunuza giderse. Ama meyvayı unutmayın.

Vanilyalı yani beyaz pasta kreması kullanacaksanız, çilek, frambuaz en güzeli. Karışık yapalım derseniz, ananas, muz, çilek, kiraz, karıştırın bakalım 🙂

Benim bu denemem, çikolatalı vişneli. Vişneyi bu mevsim nerede buldun derseniz, yazlık vişne likörlerinin taneleri derim. Baharatlarıyla ayrı güzel. Yoğun çikolatalı kremayı hafifletmek için isterseniz araya çırpılmış kremşanti de koyabilirsiniz. Hadi bir de damla çikolata diyeyim, kara orman pastasını şu hamurunda yapmış olalım. Ne demiştik, hayal et, dene, yarat sonra da zevkle ye, paylaş. Bundan daha güzeli var mı?

Afiyet şeker olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.