Pasta kreması

Bu oburcuk, yumurtalı pastacı kreması için ruhunu verebilir. O derece severim. Kovayla yiyebilirim, yine de doymam. Evde de annem yaptığı zamanlarda, tencerenin dibini  sıyırmak için peşinden ayrılmazdım. Sonunda, uzun çalışmalardan sonra, aşağıdaki oranlara ve tarife ulaştım.

Göreceğiniz ve okuyacağınız gibi, bunun da alternatifleri var. Ah bir de itiraf etmem lazım, klasik pastacı kreması değil bu. Daha kolayı. Biraz “bizden”leşmiş hali.

  • 3 yumurta (akı / sarısı ayrılmış)
  • 3 tepeleme çorba kaşığı un
  • 60 gram tozşeker
  • 300 ml süt
  • İsterseniz 1 küçük paket krema
  • Limon kabuğu rendesi veya vanilya
  • 3 fındık kadar tereyağı

Gördüğünüz gibi son derece oransal bir tarif her yumurta için 1 kaşık un, 100 cc süt, 20 gr şeker. 😀 Yukarıdaki tarif 4 kase kadar çıkıyor, yetmez ama evet derseniz, 4 veya daha güzeli 5 yumurta ile yapın, kalanını da çocuklar bitirir. 😀 Hatta dondurabilirsiniz. 😀 Dondurucudan çıkarıp eritip azıcık da çırptığınız zaman işlem tamamdır.

Yapım aşamalarım şöyle;

Yumurtaları soğukken ak-sarı ayırın. Sarılarını şeker ve un ile derin bir tencerede karıştırın. Çatalla karıştırmanız yeterli olacaktır. Yumurta sarılarını şeker ile mikserle çırparsanız o kadar köpürüyor ki, daha sonra sütü ekleyip pişirdiğiniz zaman, o köpük sıkıntı yaratıyor.  O yüzden çatalla sakince karıştırın, hepsi pürüzsüz krema gibi olsun.

Bu karışımın üzerine, soğuk sütü (bizdenleştirdim diyorum ya 🙂 ) yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha altını açmıyoruz. Hepsi güzelce karıştığı zaman, orta ateşe alıyoruz. Sonrasında, muhallebi gibi pişiriyoruz. Eğer içinde pütür kalırsa, ayaklı blenderiniz ile bu pütürlerden kurtulabilirsiniz.

Oldukça koyu, kaşığın izi kalacak, hatta kaşıktan tencereye döktüğünüz zaman kütle olarak kalabilecek kadar sert bir krema oluyor. Şimdi, altını kapatıp, tatlandırıcı lezzetimizi (limon kabuğu rendesi veya vanilya) ekleyebiliriz. Üzerine azıcık tereyağımızı da serpip kendi sıcaklığı ile erimesini bekliyoruz. Sonra karıştırabiliriz. Kabuk olmaması için tereyağı hiç karıştırmadan da soğutabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapayacaksanız, araya pilav demler gibi bir mutfak bezi veya kağıt havlu koymanızı tavsiye ederim. Buharı kremanın üzerine inmesin.

Şimdi, aklar ve krema kenarda kaldı değil mi? 🙂 Sorun yok. Çeşit çeşit kullanabilirsiniz:

  • Kremamızı isterseniz bu şekli ile (sapsarı, mis kokulu muhallebi gibi) kullanabilirsiniz.
  • Hafifleştirmek istiyorum, biraz da yumuşasın derseniz, yumurta aklarını çok sert olacak şekilde çırpın (metal veya cam kapta, hiç yağ olmadığına emin olduğunuz metal mikser uçları ile) ve soğumuş kremaya katlayarak yedirin. Bu hem kremayı daha akışkan hale getirecek, hem de köpüksü bir kıvam katacak.
  • Zenginleştirmek istiyorum, kaloriden bana ne diyorsanız, o zaman da, soğukken iyice çırptığınız kremayı yine soğuk sarı kremaya karıştırın. Bu da kıvamı yumuşatacaktır, ama ekstra bir kadifemsi lezzet de verecek.

Yukarıdaki 3 krema da çok başarılı kremalar. Pastalarınızda gözünüz kapalı kullanabilirsiniz.

Afiyet şeker olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.