Çilekli perişan pasta

Bu pastayı ben kardeşimden öğrendim, o arkadaşından öğrenmiş, ama bambaşka çevrelerde de ve hatta lokantalarda da gördüğüm, yediğim bir pasta oldu. Pastayı hepimiz o kadar çok sevdik ki, yaz misafirliklerinde ilk aklımıza gelen tatlı oldu hep. Bu yüzden kitabıma da ekledim.

çilekli dağ

Bazı lezzetleri, bendeniz rahat duramadığı için evirir çevirir, değiştiririm. Bu tarifin de başına aynısı geldi. Sonunda öyle bir hale geldi ki, bana öğreten kardeşim, “Aaaa sen böyle mi yapıyorsun?” dedi. 🙂

Geçelim tarife…

 

Her zamanki gibi, öncelik malzemelerde.

  • 6 kare donmuş milföy
  • 4 yumurta sarısından pasta kreması
  • 3-4 çorba kaşığı pudra şekeri
  • 500 gr civarı çilek (olmadı ahududu, olmadı küp doğranmış şeftali veya muz)
  • 1 bardak kadar file badem

çilkeli perişan pastaMilföyleri pişirerek işe başlayacağız. Önce fırını iyice ısıtın. Milföyleri eritmeden, ciddi sıcak (200 veya en az 175 dereceye gelmiş) fırına koyacağız. Milföylerin üzerine birşey sürmeye gerek yok, olduğu gibi, hatta kırmadan yağlı kağıdın üzerine dizip fırına. Hepsi kızaracak, puf puf kabaracak. İçlerinin de iyice pişmesini ve kurumasını bekliyoruz. Aman dikkat yanmasınlar.

çilekli pastaMilföyler iyice pişince, soğutuyoruz. Sonra iri iri kırıyoruz. Zaten o kadar çıtır oluyorlar ki, dokunmanızla yaprak yaprak ayrılıyorlar. Bu noktada, ben hala iri iri bırakmayı tercih ediyorum. Yani, avuçiçi büyüklüğünde, ince parçalar oluyor. Parçaların içleri daha açık renk çıktığı için, hepsini tekrar sıcak fırına koyup, her taraflarının iyice kavrulmasını sağlıyoruz. Sonra hava almayan bir kaba alıp bekletebiliriz.milföy pasta

 

 

 

Şimdi iş pastacı kremasına geldi: Analitik bir mantığım olduğu için, her türlü tarifi oranlamak hoşuma gidiyor. Böylece çoğaltması veya azaltması ama en önemlisi de hatırlaması daha kolay oluyor. Baktım da, diğer tariflerimde de bir dolu krema tarifi vermişim. Sonunda, onu da ayrı yazmanın daha doğru olacağına karar verdim. Benim pasta kreması tarifime buradan ulaşabilirsiniz. Bu tarifi 4 yumurta ile yapmanızı tavsiye ediyorum.

Son aşama olarak, ekstra lezzet ve evet maalesef ekstra kalori için, karamelimizi yapacağız. Bunu önceden yapıp çıtır olarak da kullanabilirsiniz, yoksa son dakikada yapıp, pastayı toparlarken sıvı olarak da kullanabilirsiniz.

Derincene bir teflon tavaya 3 çorba kaşığı pudra şekerini ince bir katman olarak serpin ve tavayı sallayarak her tarafında eşit kalınlıkta olmasını sağlayın. Tavanın altını ÇOK açın, bırakın pudra şekeri kenardan kenardan baloncuklar çıkararak erisin ve yansın. İçine file bademlerin yarısını serpin. Hemen kullanacaksanız dikkatli olun, çok sıcak ve yakıcı. Etrafta çocuklar varsa ciddi tehlike. Ama sonra kullanacağım çıtır olsun diyorsanız, bu sıcak ve renkli karameli alüminyum folyo üzerine dökün, sertleşmesini bekleyin.

Milföy, malumunuz üzere hele de krema ile birleşince çabucak yumuşadığı için, bütün malzemelerimizi ayrı ayrı saklamak gerekiyor. Son dakikada, sofraya gelmeden önce hepsini harmanlayıp öyle getireceğiz. Bardacık mı istersiniz, görkemli bir dağ gibi mi? Size kalmış. Son dakikada yaptığımıza göre bardaklarla uğraşmak yerine ben kocaman dağ gibi yapmayı tercih ediyorum. Sonra da kaşıkla servis yapıyorum.

En alta milföyleri, üzerine biraz krema (sadece sarı ile yapılmış veya akları ile hafifletilmiş, ya da krema ile kombinlenmiş) üzerine doğranmış çilekler, ahududu, veya şeftali parçaları. Üzerine karamel sıvı veya incecik kırılmış bademli çıtır çıtır. Üzerine biraz daha milföy kırığı, milföy pastaderken krema, meyva, karamel.. Dağımız böylece yükselecek. En sonda en üstte milföyler ile kaplanacak. Eh dağ gibi olacak dediğimize göre, üzerine pudra şekeri ile kar yağdırabiliriz değil mi? En güzel çilekleri en görünür köşelere sıkıştırıp, bir renk ve görsel şölen olarak sofraya getirebilirsiniz.

çilekli perişan pasta

İpucu 1: Milföylerin iri parçaları, servis sırasında çıtırdadığı için, kulağa da hitap ediyor, ekstra iştah kabartıyor.

İpucu 2: Milföylerin en küçük parçaları servisi daha kolay kaşıklanabilir yapıyor. 😀 Dolayısıyla her kırıntı değerli.

Pasta “eğer kalırsa” ertesi güne kadar buzdolabında bekleyebiliyor. Ancak itiraf etmek lazım, milföy parçaları oldukça yumuşuyor, geriye sadece çilek, pasta kreması ve aradaki karamellerin lezzet patlaması kalıyor.

Afiyet şeker olsun!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.